Παναθηναϊκός - Λάρισα 94-82: «Πράσινη» απάντηση και «ματς μπολ» για τους τελικούς (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος για 31 λεπτά στο Game 3 των ημιτελικών με τη Λάρισα και με τη νίκη του στο κλειστό του ΟΑΚΑ (94-82) πήρε το προβάδισμα (2-1) πρόκρισης στους φετινούς τελικούς.

Όπως αποδείχθηκε η... απρόσμενη ήττα στη Λάρισα στο Game 2 της σειράς «ξύπνησε» για τα καλά τους παίκτες του Παναθηναϊκού!

Παρουσιάζοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με την αναμέτρηση του κάμπου για 31 λεπτά, έλεγξαν απόλυτα το ματς και δεν άφησαν την παραμικρή... υπόνοια στη Λάρισα για να γίνει απειλητική. Από το ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει στους 18 πόντους (51-33) ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου εκτοξεύθηκε και στο +27 (80-53 στο 31').

Βέβαια στην τελευταία περίοδο «χάλασε» το πολύ καλό πρόσωπο των 31 λεπτών έχοντας χάσει ρυθμό μετά τις πολλές αλλαγές με αποτέλεσμα η Λάρισα να μειώσει σε 91-80 ωστόσο δεν μπορούσε να κινδυνεύσει. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 25 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ έδωσε το σύνθημα για τη νίκη ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε double double με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Το ματς

Ήταν εμφανής η διάθεση του Παναθηναϊκού να παίξει δυνατή άμυνα από το ξεκίνημα του αγώνα, να κλέψει μπάλες, να δυσκολέψει το σκορ και τη δημιουργία του Μούντι ώστε να έχει τη δυνατότητα να «ανοίξει» το παιχνίδι και να «τρέξει» στο γήπεδο. Εν μέρει τα κατάφερε. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι... άχαστος στο ξεκίνημα του ματς, οι «πράσινοι» άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά στο σκορ μετά το αρχικό 5-7 της Λάρισας. Με επιμέρους 21-5 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 26-12 λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (28-17). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε κλείσει την α' περίοδο έχοντας 13 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή , ενώ ο Παπαγιάννης είχε συμπληρώσει άλλους 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Πέιτον Σίβα τα είχε πάει πολύ καλά πάνω στον Μούντι και με νέο επιμέρους 12-5 ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +18 για τους «πράσινους» (40-22 στο 14') οι οποίοι ήταν τα... αφεντικά του αγώνα ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό. Ο Οκάρο Ουάιτ μαζί με τον Μέικον προσπάθησαν να βοήθησουν στο σκοράρισμα, ο Έβανς στην άμυνα, με την διαφορά να φτάνει και στο +19 (43-24) στο 16'. Η Λάρισα μείωσε σε 43-31 έχοντας πραγματοποιήσει σερί 7-0 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε... δυναμικά και έκλεισε το ημίχρονο με 18 πόντους διαφορά (51-33).

Στο πρώτο μισό του ματς, οι γηπεδούχοι ναι μεν ήταν άστοχοι στα τρίποντα με μόλις 2/11 έξω από τα 6.75 μέτρα ωστόσο είχαν το απόλυτο στις βολές (15/15) ενώ μέτρησαν και 15/23 δίποντα, 17-5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 τάπες, 3 κλεψίματα και 6 λάθη. Αντίστοιχα η Λάρισα είχε 5/9 τρίποντα αλλά μόλις 6/24 δίποντα, ίδια ριμπάουντ, 5 ασίστ για 8 λάθη και 2 κλεψίματα. Παπαπέτρου (17π.) και Παπαγιάννης (14π., 6ριμπ., 2ταπ.) είχαν τους 31 από τους 51 πόντους του Παναθηναϊκού με 11/17 εντός παιδιάς και 7/7 βολές.

Με τον Παναθηναϊκό κυρίαρχο του αγώνα και με τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο για τους Θεσσαλούς να μπουν και πάλι στο κλίμα της αναμέτρησης! Μάλιστα στα μέσα της 3ης περιόδου ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +24 για τους «πράσινους» (65-41 στο 25') και λίγο-πολύ είχε οριστικοποιηθεί η υπόθεση της νίκης. Οι Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Ουάιτ ήταν εκείνοι που συνέχισαν να «κουβαλούν» την ομάδα τους στην επίθεση ενώ διατηρήσουν τα ίδια επίπεδα ενέργειας και στην άμυνα. Με την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (77-53) έκλεισε η 3η περίοδος μετατρέποντας το τελευταίο κομμάτι του ματς σε... τυπική διαδικασία.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε αρχικά στο +27 για το «τριφύλλι» (80-53 στο 31') αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι τράβηξαν... χειρόφρενο, κρατώντας και δυνάμεις για τη συνέχεια των playoffs. Τόσο ενόψει του αγώνα στη Λάρισα την ερχόμενη Κυριακή (5/6, 18:30) όσο φυσικά και για τους τελικούς με τον Ολυμπιακό. Οι Θεσσαλοί εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των παικτών του Βόβορα και επέστρεψαν από το -27 μειώνοντας στους 15 πόντους (86-71) με επιμέρους σκορ 18-6 σε διάστημα πέντε λεπτών!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ξεκάθαρα η διάθεση του Παναθηναϊκού να παίξει άμυνα και να μην μπλέξει σε... άλλες περιπέτειες. Αρχικά έφτασε τον δείκτη του σκορ στο +14 ενώ στη συνέχεια εκτοξεύθηκε και στο +19 κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ με 25 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3/4 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης συμπλήρωσε ιδανικά τον Παπαπέτρου με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Τσαϊρέλης και Μάριτς δεν βοήθησαν καθόλου την ομάδα τους στο ΟΑΚΑ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα... πολλά νεύρα και οι εντάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα. Τόσο μεταξύ Νέντοβιτς-Κρουμπάλι, όσο και μεταξύ Παπαντωνίου-Ουάιτ. Επίσης και το... trash talking του Παπαγιάννη στον Μάριτς ύστερα από μια τάπα!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 41 ριμπάουντ του Παναθηναϊκού όπως επίσης και οι 23/26 βολές. Κυκλώσαμε και τα 14 ριμπάουντ του Κρουμπάλι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του στην τελευταία περίοδο. Για 31 λεπτά είχε πραγματοποιήσει εμφατική εμφάνιση και είχε δώσει μια μεγαλοπρεπέστατη απάντηση για την κακή εμφάνιση στη Λάρισα. Το γεγονός ότι η Λάρισα μείωσε στο τέλος ήταν απόρροια της χαλάρωσης και των πολλών αλλαγών του Βόβορα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82