ΑΕΚ - Προμηθέας 82-95: Break με Αγραβάνη και τρίποντα (vids)

Ο Προμηθέας έκανε το break στη σειρά των playoffs της basket League με την ΑΕΚ (1-0, 95-82), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη και τα εύστοχα τρίποντα.

Η πρώτη φετινή νίκη του Προμηθέα, στην Βasket League, με σκορ 95-82 ίσως αποδεχτεί κομβική για τη συνέχεια της σεζόν, τόσο για τους Πατρινούς όσο και για την ΑΕΚ.

Η σειρά του 1ου γύρου των playoffs επιστρέφει στην Πάτρα για το Game 2 (Τετάρτη, 25/5, 17:00), εκεί όπου ο Προμηθέας θα έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά και η ΑΕΚ θα παίξει τα... ρέστα της για να οδηγήσει τη σειρά σε Game 3.

Στα Άνω Λιόσια, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε ό,τι του έδωσε η ΑΕΚ. Στην αρχή τη... βασάνισε κοντά στο καλάθι τόσο με τον Χαντ, όσο και τον Γκραντ. Όσο η ΑΕΚ είχε σκορ από τον Άντι Ράουτινς, ακολουθούσε.

Όταν ο Προμηθέας άρχισε να ευστοχεί στα σουτ τριών πόντων, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Τα ατού του πρώτου ημιχρόνου, εγκλωβίστηκαν στο δεύτερο, κάτι που πρέπει να πιστωθεί στον Μάκη Γιατρά.

Ενώ το αντίθετο πρέπει να γίνει για τον Κούρο Σεγκούρα, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ελάχιστα για να βοηθήσει την ομάδα τοτυ.

Το ματς

Ένταση και ισορροπία. Το πρώτο ημίχρονο στα Άνω Λιόσια διέθετε τα δύο στοιχεία. Σε πλεόνασμα.

Από τη μία πλευρά, ο (αχρείαστος) πανηγυρισμός του Γιάννη Αγραβάνη σε ένα buzzer beater τρίποντο στο τέλος της 1ης περιόδου - όπου έκλεισε ένα μινι σερί 7-0 για τον Προμηθέα με το σκορ στο 22-25 - έφερε μεγάλη ένταση στις εξέδρες.

Και λίγο αργότερα, η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Μπράιαν Ανγκόλα έφερε την προειδοποίηση από τους διαιτητές για τη συμπεριφορά του κόσμου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ χτυπούσε από την περιφέρεια με τον απίθανο Άντι Ράοουτινς να έχει 5/5 τρίποντα στο πρώτο ημιχρονο, ενώ ο Προμηθέας πήγε το ματς κοντά στο καλάθι.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι Πατρινοί πήραν 26 από τους 44 πόντους τους κοντά στο καλάθι. Και άλλους 14 από τα 8 λάθη της ΑΕΚ. Μάλιστα, τα 3 ήλθαν από τα χέρια του Κίνο Κολόμ.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως το πρώτο. Τουλάχιστον για τον Προμηθέα. Συνέχισε να αναζητεί σκορ κοντά στο καλάθι και έβρισκε λύσεις. Σε συνδυασμό με το κακο ξεκίνημα της ΑΕΚ, οι Πατρινοί βρέθηκαν ξανά στο +7 (42-49) και συνέχισαν να οδηγούν το σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη, σε συνδυασμό με το λέι απ του Κέντρικ Ρέι, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 11 πόντους (64-53).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε όπως και το πρώτο. Με ένα buzzer beater τρίποντο, χωρίς έναν προκλητικό πανηγυρισμό από τον Κέντρικ Ρέι. Με τη διαφορά να κλείνει στους 11 (69-58).

Και τον Προμηθέα να παίρνει ό,τι του άφηνε η ΑΕΚ, πλέον και από την περιφέρεια.

Το ξεκίνημα της 4ης δεν έφερε την αντίδραση της ΑΕΚ. Και ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει λύσεις απο την περιφέρεια. Ενώ την ίδια στιγμή, τα ατού της Ένωσης είχαν περιοριστεί αισθητά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Η ΑΕΚ επιχειρούσε να μειώσει τη διαφορά, αλλά σε κάθε περίπτωση ο Προμηθέας έβρισκε τη λύση για να αυξάνει τη διαφορά, η οοπία έφτασε τους 20 πόντους στα μισά της περιόδου (66-86).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 54-52 υπέρ του Προμηθέα, οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 64-52. Και από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Γιατρά απέκτησε προβάδισμα.

Ο MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζεράι Γκραντ (14π., 6 ριμπ.) κέρδισε σχεδόν όλες τις μονομαχίες κοντά στη ρακέτα. Καθοριστικός και ο Ρέι, με μεγάλα σουτ και 12 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11/23 τρίποντα που είχε ο Προμηθέας. Και τα δύο buzzer beater των Πατρινών στο τέλος της 1ης και της 3ης περιόδου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο πανηγυρισμός του Γιάννη Αγραβάνη στο τέλος της 1ης περιόδου, ο οποίος προκάλεσε μεγάλη ένταση στις εξέδρες.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αγνώριστη. Άντεξε στο πρώτο ημίχρονο λόγω των τριπόντων του Ράουτινς, αλλά όταν ο Προμηθέας απέκτησε μακρινό σουτ και έτρεξε την ομάδα του Σεγκούρα, το ματς κρίθηκε εύκολα.