Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: Ξανά στο Μέικ-ΟΝ ο διακόπτης με Βόβορα (vid)

Με τον Ντάριλ Μέικον σε εξαιρετικό απόγευμα, ο νέος Παναθηναϊκός με τον Γιώργο Βόβορα στην άκρη του πάγκου επικράτησε του Λαυρίου με 91-82 για την 22η αγωνιστική της Basket League. Πολύ καλό ματς και από Παπαπέτρου (21π.), Οκάρο Ουάιτ (20.)

Στο ίδιο γήπεδο όπου στάθηκε η αφορμή να αποχωρήσει πριν από 15 μήνες από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, o Γιώργος Βόβορας πραγματοποίησε νικηφόρο ντεμπούτο στον «πράσινο» πάγκο μετά το... κύμα των αλλαγών! Σαν να μην... πέρασε ούτε μία μέρα από τότε που αποχώρησε.

Αν και το Λαύριο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό για μεγάλο χρονικό διάστημα, οι «πράσινοι» -και παρά τις απουσίες των Νέντοβιτς, Παπαγιάννη όπως και του... μόνιμου Γιόβιτς- είχαν σε εξαιρετική ημέρα τρεις παίκτες οι οποίοι έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι. Πρώτος και καλύτερος ο Ντάριλ Μέικον ο οποίος έκανε τα... πάντα στο παρκέ με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Οκάρο Ουάιτ (20π., 8ριμπ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (21π., 5ριμπ.)

Το ματς

Οι δύο σημαντικές απουσίες των «πρασίνων» έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς το Λαύριο, προσπάθησε και τα κατάφερε, να... πιάσει στον ύπνο τους φιλοξενούμενους. Με τον Βασίλη Μουράτο να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, οδήγησε την ομάδα του σε σερί 11-0 με το οποίο μετέτρεψε το 12-13 του 4' σε... 23-13 ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Ένα διάστημα όπου ο πλέι μέικερ του Λαυρίου έκανε τα πάντα με 10 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ο Κακλαμανάκης τον συμπλήρωνε ιδανικά με άλλους 7 πόντους, την ώρα που οι «πράσινοι» (Παπαπέτρου 6π., 2ριμπ.) είχαν μόλις 5/13 εντός παιδιάς (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και 3 λάθη.

Το σκηνικό ωστόσο άρχισε να αλλάζει μετά το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου και το +11 του Λαυρίου (28-17) καθώς ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» περισσότερο την άμυνά του, πέρασε τη μπάλα περισσότερο στο χαμηλό post με τον Καββαδά και χάρη σ' ένα επιμέρους 18-6 (!) πήρε το προβάδισμα με 34-35 στο 16'. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-45, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να ήταν ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» με 11 πόντους (2/3δίπ., 1/2τρ., 4/5β., 3ριμπ.) και τους Έβανς (9π.), Ουάιτ (8π., 4ασ.), Μέικον (8π., 2/4τρ.) να τον ακολουθούσαν.

Ο Παναθηναϊκός είχε 9/19 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 12/13 βολές, 13-5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 λάθη, ενώ αντίστοιχα το Λαύριο είχε μετρήσει στο πρώτο μισό του αγώνα 12/21 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9/11 βολές, 13-3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 λαθη. Μάλιστα η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη είχε τρεις παίκτες διψήφιους (Κακλαμανάκης 11π., Βον 11π., Μουράτος 10π., 4ασ., 3ριμπ.)

Όπως φάνηκε στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ήθελε να «καθαρίσει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης. Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα επικεντρώθηκε στην άμυνα, ήταν αποτελεσματική και μπόρεσε να βρει καλαθια στην επίθεση. Συγκεκριμένα πραγματοποίησε επιμέρους 13-2, με τον Μέικον να σκοράρει από μακριά και τους Παπαπέτρου, Ουάιτ από κοντά, στέλνοντας τη διαφορά στο +11 (47-58) στο 24'. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να τη διατηρήσει. Το γιατί; Υπήρχε ο Ματ Ουίλιαμς να σκοράρει κατά... ριπάς έξω από τα 6.75 μέτρα, οδηγώντας το Λαύριο στην ανατροπή μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (58-60 στο 27') αλλά η «πράσινη» απάντηση ήταν έτοιμη. Παπαπέτρου και Μέικον συνέχισαν το... βιολί τους με νέο επιμέρους 13-2 έκλεισαν την 3η περίοδο στο +11 (60-71). Ο Αμερικανός γκαρντ είχε προλάβει να πετύχει 21 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε έως τότε άλλους 17 πόντους με 5 ριμπάουντ. Στη συνέχεια η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε... τυπική διαδικασία. Οι «πράσινοι» έκαναν διαχείριση της διαφοράς και με εξαίρεση το διάστημα όπου το Λαύριο πλησίασε σε 72-79 στο 35', δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες, με τον Γιώργο Βόβορα να πραγματοποιεί το καλύτερο ντεμπούτο στον πάγκο του «τριφυλλιού». ,

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση του Παναθηναϊκού όταν το Λαύριο βρέθηκε στο +11 στην δεύτερη περίοδο και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το προβάδισμα. Από εκεί και πέρα σημαντικό ρόλο έπαιξε και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το 13-2 επιμέρους των φιλοξενούμενων για το +11 (47-58).

MVP: Ο Ντάριλ Μέικον ήταν εξαιρετικός έχοντας 21 πόντους (1/3δίπ., 5/8τρ., 4/4β.), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 31:56.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ουάιτ (20π., 8ριμπ., 2ασ.) και Παπαπέτρου (21π., 5ριμπ., 2ασ.) ήταν εκείνοι που επίσης ξεχώρισαν από πλευράς Παναθηναϊκού.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Οι Σάβατζ (0/3 σουτ σε 17') και Αμίνου που φορτώθηκε με φάουλ ήταν εκτός κλιματος αγώνα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει εύκολα το Λαύριο στο ΟΑΚΑ με 102-83 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Τζέρεμι Έβανς (22π., 6ριμπ.)

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή αποθέωση στον Χρήστο Σερέλη, ο οποίος μπορεί να μην κάθισε στον πάγκο του Παναθηναϊκού σε αυτό το παιχνίδι ωστόσο επέστρεψε ως αντίπαλος και γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση από τους παίκτες τους οποίους μέχρι πρότινος... προπονούσε!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 42 ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, οι 18 ασίστ για 7 λάθη και το γεγονός ότι τρεις παίκτες πέτυχαν 62 από τους 91 πόντους της ομάδας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός, παρά τις απουσίες, είχε την ποιότητα για να επικρατήσει του Λαυρίου. Ειδικά από τη στιγμή που «θωράκισε» την άμυνά του, περιόρισε τη δράση του Μουράτου ο οποίος είχε μόλις δύο πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε τις επιθετικές λύσεις που ήθελε.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91

@Photo credits: eurokinissi