ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 69-83: «Πράσινη» προπόνηση στα Λιόσια πριν από τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στα Άνω Λιόσια και επικράτησε της ΑΕΚ με 83-69 πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Σε μια ατμόσφαιρα που θύμιζε... ντέρμπι από τα παλιά, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του και το «γεμάτο» ρόστερ και δεν είχε πρόβλημα να αποδράσει εύκολα από τα Άνω Λιόσια κερδίζοντας την Ένωση με 83-69.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας φτάσει τρεις φορές και στο +17. Δείγμα και τις διαφοράς ποιότητας και «βάθους» των δύο ομάδων, ειδικά από τη στιγμή που παρουσιάστηκε στην ΑΕΚ και το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Γκρίφιν.

Οι «πράσινοι» είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σαντ Ρος 14π., Παπαπέτρου 11π., Μέικον 10π., Νέντοβιτς 11π., Παπαγιάννης 11π.) ενώ η ΑΕΚ τα περίμενε όλα από τον Ιαν Χάμερ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 9/13 εντός παιδιάς.

Το ματς

Τα μακρινά σουτ είχαν την... τιμητική τους στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, όταν ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος και προηγήθηκε με 15-8. Μέχρι εκείνο το διάστημα μέτρησαν 3/5 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς βάζοντας πίεση στα σουτ των φιλοξενούμενων και έχοντας τον Κολόμ σε εξαιρετική κατάσταση μοιράζοντας τη μία μαγική ασίστ μετά την άλλη. Αποτέλεσμα; Η Ένωση να πραγματοποιήσει επιμέρους 9-2 και να φέρει το ματς στα ίσια (17-17) ένα λεπτό πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού (17-20). Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν μετρήσει 5/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα ενώ αντίστοιχα η ΑΕΚ 4/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

Η συνέχεια ωστόσο ήταν τελείως διαφορετική με την πλάστιγγα να γέρνει ολοκληρωτικά στη μεριά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και βρήκαν καλαθια στο transition φτάνοντας στο +11 (23-34) με επιμέρους 14-6.

Σαντ-Ρος (8π., στο α' με 2/2τρ.)), Παπαγιάννης (8π., στο α' με 4/5δίπ., 6ριμπ.)) και Νέντοβιτς (10π. στο α' με 2/3τρ, 3ασ.) οδηγούσαν τους «πράσινους» οι οποίοι βρέθηκαν και στο +17 (28-45) χάρη στην εξαιρετική «δημιουργία» του Παπαπέτρου (4ασ.) λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (31-45). Στο πρώτο μισό του αγώνα, η ΑΕΚ (Ράουτινς 9π., 3/3τρ.) μέτρησε 8/19 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 12-2 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 6 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 11/18 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 2/5 βολές, 15-2 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 5 λάθη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ίαν Χάμερ με πέντε αναπάντητους πόντους έριξε ύστερα από ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (36-45 στο 22') ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι την διαφορά στο +17 (38-55 στο 25') δείχνοντας να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη τιμή αφού στη συνέχεια η ΑΕΚ (έχοντας καλύτερο τον Ίαν Χάμερ) δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να «ανοίξει» περισσότερο την «ψαλίδα». Ίσα ίσα που έγινε το... αντίθετο!

Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα με 53-67 στο 32' αλλά ο Ίαν Χάμερ συνέχισε το... βιολί του και εκμεταλλεύτηκε κάθε ασίστ του Κολόμ και μαζί με τον Ράουτινς οδήγησαν την ΑΕΚ σε επιμέρους 7-1 για το 60-68 στο 35'. Μάλιστα ο Φλιώνης έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο καθώς αστόχησε σε τρίποντο για το... 63-68. Παρά τις καλές αμυντικές προσπάθειες των γηπεδούχων, το «τριφύλλι» μέσα σε ενάμιση λεπτό επέστρεψε σε διαφορά ασφαλείας (60-74 στο 37') έχοντας πραγματοποιήσει σερί 6-0 με κύριο εκφραστή των «πράσινων« επιθέσεων τον Ντάριλ Μέικον. Στη συνέχεια έφτασε εκ νέου στο +17 (62-79 στο 38') καθαρίζοντας με την υπόθεση της νίκης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν 25-11 και βρέθηκαν στο +17 (28-45) με αποτέλεσμα να ρίξουν από... νωρίς τους τίτλους τέλους όσον αφορά τον τελικό νικητή.

Ο MVP: Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε λίγο απ' όλα στα Άνω Λιόσια τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Πετρόπουλος και Κόνιαρης δεν βοήθησαν την ΑΕΚ στο διάστημα που αγωνίστηκαν στο ματς

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Παπαγιάννης, Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ ήταν εκείνοι που συμπλήρωσαν τον Σαντ-Ρος, σ' ένα ματς όπου οι «πράσινοι» είχαν πολλούς πρωταγωνιστές.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει εύκολα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, κερδίζοντας με 100-75 (Παπαπέτρου 20, Σαντ Ρος 16, Μέικον 14-Γκρίφιν 18, Παππάς 14).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η παρεξήγηση που έγινε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιωάννη Παπαπέτρου ύστερα από ένα εύστοχο τρίποντο, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού στη συνέχεια να απολογείται στον προπονητή της ΑΕΚ, Κούρο Σεγκούρα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μόλις 9/15 βολές του Παναθηναϊκού όπως επίσης και το καλό ποσοστό στα δίποντα με 22/38!

TO ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός φρόντισε από νωρίς να δείξει ότι είναι το «αφεντικό» του ματς και να βγάλει στο παρκέ την ανωτερότητά του. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να «ματσάρει» την αθλητικότητα των «πρασίνων» κα κάπως έτσι μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς και να μην κινδυνεύσουν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83