Άρης - ΑΕΚ: Απίθανοι οι Θεσσαλονικείς με επιμέρους 23-3 σε 6 λεπτά! (vid)

Ο Άρης «πάτησε» την ΑΕΚ στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, μετατρέποντας το 62-59 σε 85-62 βγάζοντας τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ! Από το +3 στο +23 οι «κίτρινοι» με πολλούς πρωταγωνιστές.

Μέσα σε έξι λεπτά, το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη πάτησε το γκάζι κι άφησε πολλά... μέτρα πίσω του την Ένωση! Το 62-59 με το οποίο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος έγινε 85-62, 4'05'' πριν το τέλος του ντέρμπι! Με επιμέρους σκορ 23-3, οι γηπεδούχοι καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Εν τέλει οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με το ευρύ 91-73, με τον δείκτη της διαφοράς να σταματά στο +18, φτάνοντας τα 7 ροζ φύλλα στη φετινή Basket League σε σύνολο 16 αγώνων!

• 85-62 με βολές του Τζούστον

Μεσολάβησε μόλις ένα καλάθι για την ΑΕΚ, το οποίο ήταν τρίποντο του Άντι Ράουτινς για το 76-62, 6'13'' πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας στο ματς. Το συγκρότημα του Στέφανου Δέδα δεν είχε δυνάμεις για αντίδραση, με την κατάσταση να είναι ουσιαστικά μη αναστρέψιμη.