Κολοσσός - Λάρισα 93-75: Τους «εκτέλεσαν» και επέστρεψαν στις νίκες οι Ροδίτες (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου

Κολοσσός και Λάρισα μέτρησαν τις δυνάμεις τους για την 14η αγωνιστική της Basket League με τους Ροδίτες να επικρατούν 93-75.

Μετά από ένα διάστημα όπου μέτρησαν δύο σερί ήττες, οι παίκτες του Καντζούρη σημείωσαν θετικό αποτέλεσμα υποχρεώνοντας την Λάρισα σε ήττα με 93-75. Οι Ροδίτες ήταν... άχαστοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτρεξαν επιμέρους 27-9.

Έφτασαν έτσι το ρεκόρ τους στο 8-5 και παρέμειναν σταθερά στην τετράδα, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-8.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Κολοσσός βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με τον Τιλί να έχει τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας (9-5), ενώ μετά το 12-7 που έγραψε ο Μαργαρίτης από την περιφέρεια, Κρουμπάλι και Μούντι έφεραν την Λάρισα στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 7-2 κάνοντας το 21-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16.

Με την αστοχία από την περιφέρεια να τους προβληματίζει (2/7τρ. σε εκείνο το σημείο) , οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους κοντά στο καλάθι και με Τσαϊρέλη και Σπυρόπουλο πήραν «κεφάλι» στο 14' (23-24). Ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στους 8 (36-28), αλλά και στους 13 (43-30) 1:55 πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 43-38 μετά από σερί 8-0 και κυρίως τις βολές του Χάντσον.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα οι παίκτες του Τακιανού δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, ενώ πήραν και πάλι το προβάδισμα με εύστοχο τρίποντο του Μούντι (46-48). Στη συνέχεια η Λάρισα έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (51-58) ξανά με τον Χάντσον από τη γραμμή (51-58) με το σύνολο του Καντζούρη να μειώνει (56-59) εξαιτίας των λαθών του αντιπάλου. Παρά το 62-66 που έγινε από τον Ζάρα, ο Κολοσσός μπήκε στην καθοριστική περίοδο κυνηγώντας το -1 (65-66).

Εκεί χάρη στις προσπάθειες του Φλόιντ και στο κλέψιμο του Ουίλιαμς που μετουσιώθηκε σε καλάθι, οι Ροδίτες πήραν... αέρα 10 πόντων, με τον Μαργαρίτη να κάνει το 81-68. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ανήκε στον Κολοσσό, παίρνοντας τη νίκη με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αφενός στην αντίδραση του Κολοσσού όταν η Λάρισα... του πήρε τον αέρα στο τρίτο δεκάλεπτο και αφετέρου στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο με το επιμέρους 27-9 των γηπεδούχων.

O MVP: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 23 πόντους (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ στο διάστημα που αγωνίστηκε.

O «ΑΦΑΝΉΣ» ΉΡΩΑΣ: Κάθε άλλο παρά αφανής ήταν ο Φλόιντ που σημείωσε 22 πόντους με 3/4 τρίποντα, έχοντας 4 ριμπαόυντ και 5 ασίστ

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Γκριν που σε 21 λεπτά έδωσε μόλις 2 πόντους στην ομάδα του

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το κάρφωμα του Μίλερ που... τράνταξε τη μπασκέτα του αντιπάλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη διαφορά στις ασίστ και το ποσοστό του Κολοσσού στα τρίποντα με 47%

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Μεγάλη νίκη... επιστροφής από τον Κολοσσό που χρειάστηκε χρόνο αλλά βρήκε τον ρυθμό του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Λάρισα έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το σερί νικών στις 4 και να πάρει ακόμα μεγαλύτερη ανάσα βαθμολογικά.

ΤΙ ΕΊΧΕ ΓΊΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΏΤΟ ΓΎΡΟ: Η κανονική διάρκεια στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί στο 69-69 με την Λάρισα να παίρνει τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο με 81-77. Αυτό σημαίνει πως σε οποιαδήποτε ισοβαθμία, αν αυτή υπάρχει στην οικονομία του χρόνου, ο Κολοσσός υπερτερεί.