Περιστέρι - ΑΕΚ 101-81: Ban και από τους Περιστεριώτες (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Το Περιστέρι... εκδικήθηκε την ΑΕΚ για τον αποκλεισμό από το Final 4 του Κυπέλλου και με τρίποντη «ραψωδία» (15/28) επικράτησε με 101-81 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Την πρώτη του νίκη ως προπονητής του Περιστερίου πανηγυρίζει ο Μίλαν Τόμιτς, ο οποίος πήρε και την... άτυπη ρεβάνς από την ΑΕΚ για την ήττα στα Άνω Λιόσια με αποτέλεσμα να επιφέρει και τον αποκλεισμό από το Final 4 Κυπέλλου.

Βέβαια η ΑΕΚ είχε να αντιμετωπίσει και ένα μεγάλο πρόβλημα με την απουσία του Μπράιαν Ανγκόλα λόγω των επιπλοκών που είχε λόγω του κορονοϊού και να μειωθούν ακόμα περισσότερο οι λύσεις στα χέρια του Στέφανου Δέδα. Την ίδια ώρα το ντεμπούτο του Πολωνού, Τόμας Γκιέλο (17π., 1/2δίπ., 5/6τρ.), στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία για λογαριασμό του Περιστερίου και ήταν ο παίκτης ο οποίος έμελλε να βάλει τη «σφραγίδα» του στο ματς. Πολύ καλό ματς και από τους Χρυσικόπουλο (16π., 4/6δίπ., 2/3τρ.) και Πέτεγουεϊ (18π., 5/9δίπ., 2/3τρ.)

Το ματς

Με... απίστευτο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι, με τις άμυνες να είχαν πάει... περίπατο και τις επιθέσεις να είχαν τον πρώτο λόγο. Καλάθι εσείς; Καλάθι και εμείς! Οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Τεράν Πέτεγουεϊ από πλευράς Περιστερίου και τον Ίαν Χάμερ από πλευράς ΑΕΚ να ήταν εκείνοι που έκλεβαν λίγο περισσότερο την παράσταση στο ματς. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας πάρει το προβάδισμα με 12-6 αλλά από τη στιγμή που η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια (14-14) και μετά, το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Βέβαια η ομάδα του Στέφανου Δέδα «βρήκε» τρία σερί τρίποντα από Παππά και Γκρίφιν με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-25 στο 8', έχοντας πάρει το μομέντουμ του ματς. Όμως... μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σερί 7-0 να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (28-25) έχοντας 7/13 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ στο ίδιο διάστημα η ΑΕΚ μέτρησε 5/7 δίποντα και 5/9 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Στη συνέχεια ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τόμας Γκιέλο, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Περιστερίου έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του! Πετυχαίνοντας 14 πόντους (1/2δίπ., 4/4τρ.) σε λιγότερο από οκτώ λεπτά συμμετοχής στο α' ημίχρονο βοήθησε τους «κυανοκιτρίνους» να πραγματοποιήσουν επιμέρους 21-4 (!!) και να μετατρέψουν το -4 του 8' (21-25) σε +13 (42-29) στο 16'! Αυτό ήταν και το σημείο-κλειδί ώστε το Περιστέρι να ελέγξει το ματς και να κλείσει το ημίχρονο στο 48-39. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς είχαν 9/20 δίποντα, 8/13 τρίποντα (!), 6/11 βολές και +7 ριμπάουντ (21-14) ενώ η ΑΕΚ μέτρησε στο ίδιο διάστημα 9/17 δίποντα και 7/18 τρίποντα, χωρίς να έχει «εκτελέσει» βολή.

Η κυριαρχία του Περιστερίου αποτυπώθηκε και στην 3η περίοδο. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν εκείνος που πήρε τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και με τα τρίποντα να πέφτουν «βροχή» η διαφορά έφτασε και στο +18 για τους γηπεδούχους (71-53) στο 27'. Δείγμα των όσων συνέβαιναν στο παρκέ, με το Περιστέρι να ήταν το «αφεντικό» του ματς. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε και στο +19 (74-55) με τρίποντο του (ποιου άλλου;) του Γκιέλο στο 28'. Η ΑΕΚ ωστόσο κατάφερε να μειώσει με τη λήξη της 3ης περιόδου σε 76-63.

Και πάλι. Όχι μόνο δεν υπήρχε συνέχεια για την ομάδα του Στέφανου Δέδα, αλλά οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» προηγήθηκαν για πρώτη φορά και με 20 πόντους διαφορά (85-65) στο 33' ρίχνοντας οριστικά και αμετάκλητα τους τίτλους τέλους του αγώνα. Πέτεγουεϊ και Γκιέλο αποτέλεσαν τους καλύτερους παίκτες του αγώνα, ενώ πολύ καλό και ουσιαστικό παιχνίδι έκανε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Ακολούθησε η δικαιολογημένη αποβολή του Γκρίφιν με την διαφορά να μένει στο +20 υπέρ του Περιστερίου (97-77) στο 38'.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιθετικό «κρεσέντο» του Τόμας Γκιέλο στο πρώτο ημίχρονο! Σ' ένα οκτάλεπτο (8' έως 16') το Περιστέρι πραγματοποίησε επιμέρους 21-4 (με τον Πολωνό να έχει πετύχει τους 14 πόντους) και μετέτρεψε το -4 (21-25) σε +13 (42-29). Έκτοτε η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς.

Ο MVP: Μπορεί να βρίσκεται μόλις λίγες ημέρες στην ομάδα αλλά ο Τόμας Γκιέλο αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί για το Περιστέρι ώστε να επιστρέψει στις νίκες έχοντας 17 πόντους με 1/2 δίποντα και 5/6 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τεράν Πέτεγουεϊ «αθόρυβα» αλλά... αποτελεσματικά τελείωσε το ματς με 18 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό ντεμπούτο για τον Άντι Ράουτινς, ο οποίος έδειξε και με το παραπάνω ότι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. Σε 21:54 είχε μόλις 1/8 εντός παιδιάς (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα) 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η αποβολή του Έρικ Γκρίφιν έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Αμερικανός, χωρίς κανέναν λόγο, έκανε ένα σκληρό και άνευ σκοπιμότητας φάουλ στον Χρυσικόπουλο με αποτέλεσμα να δει την άγουσα για τα αποδυτήρια με ντισκαλιφιέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα υψηλά ποσοστά του Περιστερίου έχοντας 15/28 τρίποντα και 20/37 τρίποντα, ενώ μοίρασαν και 23 ασίστ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Πολύ περισσότερες οι λύσεις του Περιστερίου απέναντι στην «λειψή» ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν «απαντήσεις» και «ανάσες» και το τελικό 101-81 ήταν η... φυσική συνέπεια. Φυσικά μεγάλο ρόλο έπαιξε και η ευστοχία των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81