Λαύριο - Ηρακλής 87-71: Επιστροφή στις νίκες με σούπερ Κάρτερ (vid)

Το Λαύριο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ηρακλή με 87-71 xάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Τάισον Κάρτερ (31π.), ο οποίος έχει μπροστά του την πρόκληση της Ζενίτ.

Το Λαύριο έχασε τα τρία από τα τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια του ωστόσο απόψε έφτασε στη σημαντική νίκη επί του Ηρακλή, έχοντας ως MVP τον Τάισον Κάρτερ. Ο Αμερικανός γκαρντ αναμένεται να παίξει στις προσεχείς αναμετρήσεις με τη Μάλαγα (21/12) για το BCL και τον Παναθηναϊκό (27/12) για το Κύπελλο κι εν συνεχεία, θα ενταχθεί στη Ζενίτ που θα καταβάλει το buy-out ύψους 50.000 δολαρίων, επιβεβαιώνοντας το ρεπορτάζ του Gazzetta.

Ο αγώνας

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο ματς με τον Ηρακλή και προηγήθηκε 18-11 με 2/2 βολές του Δημήτρη Κακλαμανάκη, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 23-17. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη σούταραν με 70% στο δίποντο (7/10) απέναντι στον «Γηραιό» που υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ακολούθως, ο Νικολαϊδης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 26-17, ο Ηρακλής προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά ωστόσο το Λαύριο άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-36, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάισον Κάρτερ. Ο Αμερικανός γκαρντ κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του Σερέλη που προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων στο 24' (51-39) και είχε τον έλεγχο του ματς. Ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει όμως τα back-to-back τρίποντα των Κάρτερ και Νικολαϊδη έστειλαν τη διαφορά στο +15 (74-59) στα 6:21 για το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 87-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Ηρακλής έκανε προσπάθεια να γυρίσει το ματς μειώνοντας σε 68-57 με τον Γούλριτζ στο 32:38 όμως οι Κάρτερ και Νικολαϊδης πέτυχαν δυο συνεχόμενα τρίποντα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +15 (74-59) και «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Ο MVP: Ο Τάισον Κάρτερ ήταν εντυπωσιακός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους (3/3 βολές, 5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 33:29!

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γιάννης Αγραβάνης δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά τον Ηρακλή, έχοντας 1/7 σουτ και 3 πόντους σε 21:29.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κακλαμανάκης βοήθησε το Λαύριο με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 30:07.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16/35 τρίποντα του Λαυρίου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη εμφάνιση του Κάρτερ στην τελευταία συμμετοχή του στην Basket League.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Λαύριο δεν είχε περιθώριο για ακόμα μια απώλεια έπειτα από τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Κόντρα στον Ηρακλή είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, βλέποντας τον Κάρτερ να σμπαραλιάζει την άμυνα του «Γηραιού».

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71.