Ηρακλής-Ιωνικός 89-84: Έκανε τα εύκολα... δύσκολα ο «Γηραιός»

Γιώργος Κούβαρης

Ο Ηρακλής μπορεί να βρέθηκε στο +21 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου ωστόσο είδε τον Ιωνικό να επιστρέφει στο ματς και να... ιδρώνει μέχρι να φτάσει στην τελική επικράτηση με 89-84 για την 3η νίκη του στη φετινή Basket League.

Ο Ηρακλής είδε τον... Τζέρμαν με τα μάτια του, καθώς λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω-κάτω στο «Ιβανώφειο» και να ολοκληρώσει πραγματικό... χαρακίρι.

Συγκεκριμένα είχε προηγηθεί με 69-48 στο 29' και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μια εύκολη επικράτηση απέναντι στον Ιωνικό. Όμως οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά μέσα σε δύο λεπτά πραγματοποίησαν επιμέρους 11-1 σε δύο λεπτά μετατρέποντας το 80-69 στο 37' σε 81-80 στο 39'. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντο του εξαιρετικού Τζέρμαν (27π., 10/21 σουτ, 5 ασ.) με το σκορ στο 87-84 δεν βρήκε στόχο.

Από τους νικητές ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν εκπληκτικός έχοντας 23 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ ο Τόνεϊ Ντάγκλας μέτρησε από τη πλευρά του 25 πόντους με 6/11 τρίποντα. Συνολικά οι Θεσσαλονικείς τελείωσαν το παιχνίδι με 14/23 τρίποντα, το οποίο ήταν και το κλειδί για την τελική έκβαση του αγώνα.

Το ματς

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά που να της έδινε «μαξιλαράκι» ασφαλείας ενόψει της συνέχειας. Μέχρι το 7' το σκορ ήταν στο 16-14 υπέρ του Ηρακλή, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να πραγματοποιούν επιμέρους 6-2 έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα δύο κατοχών (22-16). Έκτοτε ωστόσο η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική.

Ο «Γηραιός» έσφιξε πολύ στην άμυνά του έχοντας περιορίσει αισθητά την δράση του Τζέρμαν κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στο +17 (49-32) έχοντας πετύχει 27 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Ο Κουζέλογλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς έχοντας πετύχει 17 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα με 4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ! Ο Ηρακλής μετρούσε 9/14 τρίποντα και ήταν το στοιχείο που έκανε -ουσιαστικά- την (μεγάλη) διαφορά στο «Ιβανώφειο».

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και τους 21 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (69-48) οι οποίοι είχαν μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο. Με ένα 7-0 ο Ιωνικός μείωσε σε 69-55 στο 30' και αυτό χάρη στην αγωνιστική άνοδο του Τζέρμαν (15π., έως το 3ο δεκάλεπτο) ο οποίος ήταν... ωσεί παρών στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα όχι μόνο δεν... έμεινε εκεί αλλά συνέχισε την αντεπίθεσή της και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα μειώνοντας σε 77-69 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Και να 'ταν μόνο αυτό;

Αν και στα 2:28 πριν από το τέλος το σκορ ήταν 80-69 υπέρ του Ηρακλής, ο Ιωνικός πήγε να κάνει το «colpo grosso» καθώς με επιμέρους 11-1 μείωσε στον έναν πόντο (81-80 στα 45'') μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό ντέρμπι! Μάλιστα ο Τζέρμαν έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση καθώς το τρίποντο που επιχείρησε στο τέλος με το σκορ στο 87-84 δεν βρήκε στόχο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αφενός στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Ηρακλής φάνηκε να έχει τον απόλυτο ρυθμό του αγώνα με το +21 (69-48 στο 29') και αφετέρου στο άστοχο τρίποντο του Τζέρμαν, ο οποίος προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση.

O MVP: Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν εξαιρετικός στο ματς έχοντας 23 πόντους με 5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθηε σε 31 λεπτά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νίκος Χουγκάζ δεν βοήθησε όσο στα προηγούμενα ματς τον Ιωνικό, κάτι που στοίχισε στην ομάδα του κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αφανή... δεν μπορεί να τον πει κάποιος με τους 25 πόντους του και τα 6/11 τρίποντα, αλλά ως εκείνον που συμπλήρωσε ιδανικά τον Κουζέλογλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14/23 τρίποντα του Ηρακλή ήταν και το στοιχείο που έκριναν το παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ανατροπή που έκανε ο Ιωνικός έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 32-12 στα τελευταία 11 λεπτά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος συνολικά στο ματς, αλλά πήγε να πληρώσει... ακριβά την επανάπαυση του +21. Ντάγκλας και Κουζέλογλου ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στο ματς, ενώ ο Τζέρμαν προσπαθούσε σχεδόν μόνος του να σώσει την κατάσταση για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84