Παναθηναϊκός-Λαύριο 102-83: Ματσάρα ο Έβανς, αγωνία για Νέντοβιτς (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου με 102-83 χάρη στον φοβερό Τζέρεμι Έβανς ωστόσο τα πάντα επισκίασε ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα.

Όλα τα είχε ο Δημήτρης Πρίφτης, ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς του έλειπε.

Κατά τη διάρκεια της 4ης περιόδου ο Σέρβος γκαρντ υπέστη διάστρεμμα σε προσπάθεια για τρίποντο (σ.σ. πάτησε στο πόδι του Νικολαΐδη) και φυσικά η αγωνία έφτασε στο κατακόρυφο αναφορικά με το αν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου. Κάπως έτσι επισκιάστηκε και το φοβερό ματς του Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τα «πράσινα» έχοντας 22 πόντους με 9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς συνδύασε σε αυτό το ματς τη δημιουργία με το σκορ καθώς μέχρι να τραυματιστεί είχε 15 πόντους και 7 ασίστ. Πολύ καλός στην δημιουργία ήταν και ο Ντάριλ Μέικον με 8 τελικές πάσες και συνολικά τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και παράλληλα να γυρίσει αρκετά τη μπάλα.

Το ματς

Ιδιαίτερα εύστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του ματς, ενώ μπόρεσε να βρει και καλές συνεργασίες με τελικό αποδέκτη τον Τζέρεμι Έβανς. Κάπως έτσι το 9-10 του 3' έγινε 17-10 με σερί 8-0 χάρη στον Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, ενώ στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +10 (26-16) με το επιμερους σκορ να ήταν 17-6 υπέρ των «πρασίνων». Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να ελεγχει απόλυτα το ματς έχοντας πάρει διαφορά 13 πόντων (29-16) με 9/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ την ίδια στιγμή το Λαύριο μετρούσε μόλις 2/12 δίποντα και έμενε στο ματς μόνο με τα περιφερειακά σουτ (4/5τρ.)

Το «τριφύλλι» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου καθώς προηγήθηκε για πρώτη φορά με 15 πόντους διαφορά (31-16) στο 11'. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν «κλείδωσε» το ματς, αλλά είδε τους φιλοξενούμενους να μην το βάζουν κάτω! Το 36-23 του 14' έγινε μέσα σε τέσσερα λεπτά 36-36 χάρη σε 13-0 σερί των παικτών του Σερέλη, οι οποίοι... αρνήθηκαν να παραδοθούν. Ο Παναθηναϊκός με νέο 9-0 πήρε εκ νέου προβάδισμα με 45-36 για να κλείσει το πρώτο μισό στο 49-44.

Αν μη τι άλλο ήταν ένα ημίχρονο που τα είχε... όλα. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν 16/23 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/6 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ και μόλις 4 λάθη, ενώ το Λαύριο είχε αντιστοίχως 9/20 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 8/8 βολές, 15 ριμπάουντ και 10 τελικές πάσες. Οι Έβανς και Σαντ-Ρος είχαν από 11 πόντους ο καθένας ενώ εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει από τους φιλοξενούμενους ήταν οι Σμιθ (9π.) και Περσίδης (9π.)

Ο Τζέρεμι Έβανς συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο ημίχρονο και έφτασε στο σημείο να κλείσει την 3η περίοδο (73-66) έχοντας 22 πόντους με 9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή και 5 ριμπάουντ, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα. Παράλληλα ο Νέντοβιτς είχε πάρει τον ρόλο του δημιουργού (13π., 7ασ., έως το 30') και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κρατούσε διαφορά 12 πόντων (71-59) έως το 27'. Όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου δεν λειτούργησε η «πράσινη» ζώνη, το Λαύριο ευστοχούσε με τον Κάρτερ και έφτασε στο σημείο να πλησιάσει στο τρίποντο (73-70) με την έναρξη του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου.

Παρόλα αυτά σ' εκείνο το σημείο τα πάντα επισκίασε ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα και η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί. Από εκεί εκείνο το σημείο και μετά, όταν ακόμα το ματς...παιζόταν (80-75 στο 33') ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 27-8 εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (102-83) με τη λήξη του ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο σημειώνοντας 27 πόντους σε εννέα λεπτά βάζοντας μία και καλή τέλος στα όποια όνειρα είχαν οι φιλοξενούμενοι προκειμένου να φύγουν με κάτι καλό από το ΟΑΚΑ.

O MVP: Ο Τζέρεμι Έβανς πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κάνοντας ρεκόρ καριέρας ως παίκτης του «τριφυλλιού» έχοντας στο ματς 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αμίνου και Νικολαΐδης δεν βοήθησαν τόσο όσο ενδεχομένως να ήθελε ο Χρήστος Σερέλης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Νέντοβιτς (15π., 7ασ.) και Παπαγιάννης (10π., 10ριμπ.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Έβανς, ενώ ο Σαντ-Ρος έβαλε στο τέλος το κερασάκι στην τούρτα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 26 ασίστ του Παναθηναϊκού, οι 15 εκ των οποίων από Νέντοβιτς και Μέικον όπως και τα μόλις 6 λάθη του Παναθηναϊκου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μα τι άλλο; Ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς στην 4η περίοδο, όταν σε προσπάθεια για τρίποντο πάτησε πάνω στο πόδι του Αλέξανδρου Νικολαΐδη με αποτέλεσμα να υποστεί διάστρεμμα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε το Λαύριο. Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός νίκησε με +19 πόντους, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί έως τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (73-70) και ήταν κοντά στο σκορ εως το 34'. Όμως ο... τραυματισμός του Σέρβου «ξύπνησε» τους συμπαίκτες του οι οποίοι έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση για την τελική επικράτηση. Κρατάει ο Πρίφτης το φοβερό ματς του Έβανς και τη δημιουργία των Νέντοβιτς και Μέικον.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83