Κολοσσός-Ηρακλής 76-59: Άλμα τετράδας οι Ροδίτες (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ηρακλή και επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία με σκορ 76-59.

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και μετά την διακοπή του πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να... επιστρέψει στην 4άδα της κατάταξης έχοντας πλέον το ίδιο ρεκόρ (6-3) με τον Προμηθέα Πάτρας και ακολουθώντας μόνο τους δύο «αιώνιους», Παναθηναϊκό (6-1) και Ολυμπιακό (6-1).

Ο Στέφαν Ποτ με 20 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα) ήταν ο καλύτερος του Κολοσσού, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν και οι Κένι Ουίλιαμς (14π., 4ριμπ., 2ασ.) και Στέφαν Μομίροφ (11π., 7ριμπ.) Για τον Ηρακλή μοναδικός «διψήφιος» ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Η αστοχία του Ηρακλή έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι (13-5 στο 6' και 16-7 στο 7') αλλά το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 18-13 υπέρ του Κολοσσού. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα για τους γηπεδούχους και... πολύ άσχημα για τους Θεσσαλονικείς. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο έχοντας τους Ροδίτες στο +17 (38-21). Ένα διάστημα όπου ο Κολοσσός μέτρησε 10/22 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 6/8 βολές, ενώ είχε επίσης 18 ριμπάουντ. Αντίθετα, στην ίδια χρονική περίοδο, ο «Γηραιός» μέτρησε μόλις 1/16 τρίποντα ενώ είχε και 12 λάθη!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό του αγώνα. Από τη στιγμή που ο Κολοσσός έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και έχοντας πάρει την διαφορά στο σκορ, ήταν πολύ δύσκολα για τον Ηρακλή να επιστρέψει. Ναι μεν βελτίωσε αισθητά την εικόνα του έχοντας ως καλύτερο τον Γιάννη Αγραβάνη αλλά δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός. Μείωσε σε 55-41 με την λήξη της 3ης περιόδου αλλά και πάλι η διαφορά επέστρεψε στο +20 (76-56) στο 38', με τους Ποτ και Ουίλιαμς να αποτελούν τους καλύτερους παίκτες των Ροδιτών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο επιμέρους 20-8 του Κολοσσού με το οποίο πήρε διαφορά 17 πόντων (38-21) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο MVP: Ο Στέφαν Ποτ είχε 20 πόντους με 7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ αλλά και... 7 λάθη σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο «ΑΔΥΜΑΝΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Πολύ άστοχος ο Τόνι Ντάγκλας, ο οποίος είχε μόλις 2/13 εντός παιδιάς και 4 λάθη σε 33 λεπτά.

Ο «ΑΦΑΝΗΣ» ΗΡΩΑΣ: Πολλές δουλειές έκανε ο Κένι Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28:35.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 10/25 τρίποντα που είχε ο Κολοσσός με τα οποία μπόρεσε να «ανοίξει» την ψαλίδα της διαφοράς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα +13 ριμπάουντ του Ηρακλή (46-33) τα οποία ωστόσο δεν αποτυπώθηκαν ποτέ στο παρκέ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σε... αντίθετα φεγγάρια βρίσκονται οι δύο ομάδες και ο Κολοσσός φρόντισε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά του και να δείξει στο παρκέ ποιος θα ήταν το «αφεντικό» του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Δίκαιη η νίκη των Ροδιτών, οι οποίοι δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59

@Photo credits: eurokinissi