Κολοσσός - Λαύριο 82-59: Εντυπωσιακοί οι Ροδίτες, έκαναν το 3/3 στην έδρα τους

Ο Κολοσσός κράτησε αλώβητη την έδρα του στη φετινή Basket League, επικρατώντας του Λαυρίου με σκορ 82-59 και σημειώνοντας την πέμπτη νίκη του σε επτά ματς, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη εκτός έδρας ήττα τους.

Ο Κολοσσός έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, καθώς μετά από τη νίκη επί της ΑΕΚ στα Λιόσια, επικράτησε και του Λαυρίου στη Ρόδο, κάνοντας το 3/3 στο γήπεδό του. Οι Ροδίτες επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με το Λαύριο που προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, όμως δεν απέφυγε την πρώτη ήττα μακριά από την έδρα του φέτος.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα με το Λαύριο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 30-15 με μπροστάρη τον Στέφαν Ποτ, σουτάροντας με 87% στο δίποντο (7/8). Την ίδια στιγμή, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν 1/5 τρίποντα και έκαναν 5 λάθη ενώ υποχρεώθηκαν να κυνηγούν από νωρίς στο σκορ.

Οι Ροδίτες κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-29, δίχως να απειλούνται από το Λαύριο που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/10 τρίπ.). Ακολούθως, ο Κένι Ουίλιαμς ευστόχησε για το 59-42 στο 25' ωστόσο το Λαύριο απάντησε με σερί 12-0, μειώνοντας σε 59-54 στο 1:10 για το τέλος της τρίτης περιόδου με το τρίποντο του Νικολαΐδη!

Παρ' όλα αυτά, ο Κολοσσός άντεξε στην πίεση του Λαυρίου (62-54, 30'), άρχισε την τέταρτη περίοδο με σερί 8-0 (70-54, 33') ενώ ο Μαργαρίτης εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, κάνοντας το 77-55 στο 35'! Εν τέλει ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 82-59 και ανέβηκε στο 5-2 στην κατάταξη (σ.σ. έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση ενός βαθμού), ρίχνοντας το Λαύριο στο 4-3.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του Κολοσσού όταν το Λαύριο έκανε σερί 12-0 και έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (59-54, 29'). Οι Ροδίτες δεν... πανικοβλήθηκαν, αντίθετα προηγήθηκαν με +22 στο 35' όταν ο Μαργαρίτης σκόραρε για το 77-55 και έφτασαν στην άνετη νίκη.

Oι MVPs: Ο Ουίλιαμς ηγήθηκε επιθετικά του Κολοσσού με 16 πόντους (4/10 τρίπ.) ενώ ο Ποτ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζέρι Σμιθ είχε 0/2 σουτ εντός πεδιάς, 3 λάθη και 2 ασίστ σε 13:48.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Διαμαντής Σλαφτσάκης βοήθησε τον Κολοσσό με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 λάθη του Λαυρίου.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το επιμέρους 20-5 του Κολοσσού στο τέταρτο δεκάλεπτο, χτίζοντας ξανά διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59.