Παναθηναϊκός-Κολοσσός 77-54: Αβδάλας και άμυνα έκλεψαν την παράσταση στο ΟΑΚΑ

Γιώργος Κούβαρης

Λίγο πριν από το κρίσιμο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, ο Σαντ-Ρος και η άμυνα ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην εύκολη νίκη επί του Κολοσσού με 77-54. Χαμόγελα για Αβδάλα.

Μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο ΟΑΚΑ να υπήρχε αστοχία από πλευράς «πρασίνων» ωστόσο κανείς δεν... άλλαξε ρότα όσον αφορά τη συγκέντρωση και την προσήλωση στην άμυνα. Αυτό ήταν και το «κλειδί» για τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου για την εύκολη νίκη με 77-54 και την ηρεμία ενόψει του αγώνα για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Φυσικά το μεγαλύτερο χειροκρότημα ήταν για τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 12:25 και είχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάόυντ και 1 λάθος. Παρόλα αυτά ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος μαζί με τον Λευτέρη Μποχωρίδη ήταν οι δύο παίκτες που έκαναν την διαφορά στο ΟΑΚΑ και αποτέλεσαν τα «κλειδιά» για τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το ματς

Ιδιαίτερα άστοχες ήταν οι δύο ομάδες μετά το πρώτο τζάμπολ του αγώνα, καθώς μετά βίας είχαν περάσει τους 10 πόντους στο πρώτο οκτάλεπτο (11-12 ο Κολοσός). Ο μεν Παναθηναϊκός είχε μόλις 4/15 εντός παιδιάς (3/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα) ενώ οι Ροδίτες μετρούσαν 5/14 (4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα) μέχρι εκείνο το διάστημα. Το θέαμα στο κλειστό του ΟΑΚΑ ήταν πολύ κακό στην πρώτη περίοδο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Κολοσσό στο +3 (13-16) και την αστοχία να... συνέχιζε με αμείωτους ρυθμούς και για τις δύο ομάδες (4/18 οι «πράσινοι» και 7/17 οι φιλοξενούμενοι).

Το σκηνικό ωστόσο άρχισε να αλλάζει στην δεύτερη περίοδο και αυτό χάρη σε κάποιες καλές άμυνες του Σαντ-Ρος, οι οποίες έδωσαν την ευκαιρία στους «πράσινους» να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρουν πιο εύκολα τον δρόμο για το καλάθι του Κολοσσού, με τους Μαντζούκα, Καββαδά και τον Κουβανό γκαρντ/φόργουορντ να ήταν οι κύριοι εκφραστές σε αυτό το διάστημα για το +8 (29-21) στο 16'.

Παρόλα αυτά τα λάθη και η αστοχία έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους και έδωσαν την ευκαιρία στους Ροδίτες να επιστρέψουν στο ματς (29-26 στο 18') ωστόσο το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +7 (34-27). Ένα διάστημα όπου το «τριφύλλι» είχε 9/21 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 25 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 λάθη, ενώ ο Κολοσσός 8/22 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 2/4 βολές, 24 ριμπάουντ, 9 τελικές πάσες και 8 λάθη.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +12 για τον Παναθηναϊκό (42-30) λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δια χειρός Νεμάνια Νέντοβιτς. Με τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό οι «πράσινοι» άρχισαν να νιώθουν πολύ καλύτερα στο παρκέ και να παίζουν πολύ πιο ελεύθερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αποτέλεσμα; Η διαφορά ολοένα και να ανεβαίνει φτάνοντας στο +20 (58-38 στο 28') και αυτό χάρη στην πολύ καλή άμυνα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τους «πράσινους» καθώς το συνολικό επιμέρους σκορ ήταν 23-11 έως το 60-38 έως το τέλος της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο

το «τριφύλλι» έριξε ταχύτητα και... κρατησε δυνάμεις ενόψει του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (4/11, 20:00) στο Βελιγράδι για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Ο Πρίφτης είχε σταθερά στην πεντάδα τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος έκλεισε το ματς έχοντας αγωνιστεί 00 λεπτά. Μάλιστα η ευχάριστη εικόνα είχε να κάνει με την κοινή συνύπαρξή του με τον 17χρονο Λευτέρη Μαντζούκα κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 23-11 και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Ο MVP: Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν εκείνος που έκανε την (μεγαλύτερη) διαφορά στο ΟΑΚΑ καθώς ήταν ο κύριος παράγοντας για να «ανοίξει» η ψαλίδα της διαφοράς. Σε 19:58 είχε 13 πόντους με 4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα ο Βασίλης Ξανθόπουλος μένοντας στο «μηδέν» με 0/2 σουτ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης επέστρεψε ύστερα από καιρό στις καλές εμφανίσεις έχοντας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 23:43.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο χρόνος συμμετοχής που έδωσε ο Δημήτρης Πρίφτης στον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 12 λεπτά και μάλιστα στην τελευταία περίοδο ήταν στην ίδια πεντάδα με τον 17χρονο, Λευτέρη Μαντζούκα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15 ριμπάουντ που πήραν οι δύο γκαρντ των «πρασίνων» (Μποχωρίδης και Σαντ-Ρος) με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλείσει το ματς έχοντας «κατεβάσει» 48 «σκουπίδια»

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Κακής ποιότητας το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, το οποίο κρίθηκε χάρη στην καλή άμυνα των «πρασίνων» στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54