Περιστέρι - Προμηθέας 81-88: Με ξέσπασμα Ρογκαβόπουλου στο φινάλε

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε τους 8 από τους τελευταίους 11 πόντους του Προμηθέα στα τελευταία 4:30 του αγώνα στο Περιστέρι, εκεί όπου οι Πατρινοί επικράτησαν με 81-88 και άρχισαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στην Basket League.

Ο Προμηθέας Πατρών έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι σε ένα κλειστό ματς που κρίθηκε στο φινάλε, κάνοντας ποδαρικό με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα κι έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο οποίος πέτυχε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου ο Δημήτρης Κατσίβελης ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 25-20 στο 10', σουτάροντας με 90% στο δίποντο (10/11) απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/4 τρίποντα), έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τις πρωτοβουλίες του Κέντρικ Ρέι.

Ακολούθως οι Πατρινοί αιφνιδίασαν το Περιστέρι, αρχίζοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-0 για το 25-30 στο 12:22 με τον Δημήτρη Αγραβάνη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 45-45. Σε αυτό το διάστημα, ο Προμηθέας κυριάρχησε στα ριμπάουντ (12-20) όμως συνέχισε να σουτάρει με κακά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (3/13 τρίπ.).

Καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο ενώ το περιφερειακό σουτ ήταν πρόβλημα τόσο για το Περιστέρι όσο και για τον Προμηθέα. Στη συνέχεια ο Πέτεγουεϊ έκανε το 78-77 όμως ο Προμηθέας με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 4', έχτισε διαφορά με πρωταγωνιστή τον Ρογκαβόπουλο την οποία διατήρησε ως το φινάλε απέναντι στο Περιστέρι που έχασε τον Χάγκινς με τραυματισμό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τελευταία περίοδο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, εντούτοις ο Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Ο ΜVP: Ο τίτλος ανήκει στον Νίκο Ρογκαβόπουλο. Ο Έλληνας περιφερειακός πέτυχε τους 8 από από τους 15 πόντους του στα τελευταία 4:30 λεπτά, ολοκληρώνοντας το ματς με 3/4 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και μόλις 1 λάθος στα 20:33 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τεράν Πέτεγουεϊ σημείωσε 5 πόντους με 2/6 σουτ ενώ είχε ακόμα 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 19:12.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χαντ βοήθησε τον Προμηθέα με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κόψιμο σε 20:38.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα κακά ποσοστά του Περιστερίου στο μακρινό σουτ (5/23 τρίποντα).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εμφάνιση του Ρογκαβόπουλο στα τελευταία λεπτά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Αρκετά ισορροπημένο ματς στο κλειστό της Τζον Κένεντι ανάμεσα σε δυο ομάδες που θα διεκδικήσουν τους ίδιους στόχους φέτος. Ο Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε και κατέκτησε δίκαια το πρώτο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88.