Προμηθέας - ΑΕΚ 77-73: Αήττητοι οι Πατρινοί με τους «κιτρινόμαυρους» και 1-0! (vid)

Ο Προμηθέας έκανε το 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ στο Game 1 των μικρών τελικών, με πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ. Αποβλήθηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης. Τελευταίο ματς για τον Ματ Λοτζέσκι.

Οι τελικοί της... παρηγοριάς και της (μερικής) απογοήτευσης. Ο Προμηθέας πήρε την πρώτη (από τις τρεις) νίκες, όμως στο παρκέ φάνηκε πως η... αγγαρεία είναι μεγάλη. Και παράλληλα, οι Πατρινοί έκαναν το 4Χ4 επί της «Βασίλισσας» φέτος!

Η ΑΕΚ τελικά είχε στη διάθεσή της τον Γιανίκ Μορέιρα, όχι όμως και τον Ντάριλ Μέικον (πήγε στην Πάτρα αυθήμερον, αλλά δεν αγωνίστηκε) και πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος.

Μετά το ματς πιστοποιήθηκε ότι από το επόμενη, η ΑΕΚ θα έχει άλλη μία απώλεια, αυτή του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σταματάει το μπάσκετ!

Το ματς

Όταν ο Τζέριαν Γκραντ πάτησε.. γκάζι, το παιχνίδι άλλαξε. Η σχετική εντολή ήρθε δια στόματος του Μάκη Γιατρά που απαίτησε από τον guard του να πάρει τον έλεγχο.

Ο Γκραντ πέτυχε 7 απανωτούς πόντους, ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 13-0 και το σκορ από το 27-21 υπέρ της ΑΕΚ, έγινε 34-27 υπέρ του Προμηθέα.

Οι Πατρινοί «βραχυκύκλωσαν» την ΑΕΚ στο 2ο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 19-5!

Και το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους Πατρινούς. Κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι τους 14 πόντους (52-38).

Και εκεί που όλα μαρτυρούσαν ένα άνετο 1-0 για τον Προμηθέα, ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ!

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκανε σκορ πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, αλλά και κοντά στο καλάθι με τους Γόντικα (14π., 11 ριμπ.) και Χρυσικόπουλο, και με δύο βολές του Νίκου Ζήση, από την αποβολή του Δημήτρη Αγραβάνη (λανθασμένη η απόφαση των διαιτητών να μην του δώσουν φάουλ, λανθασμένη και η συμπεριφορά του αφού έβρισε τον διαιτητή), η ΑΕΚ προσπέρασε με 69-68!

Και ακολούθησε ντέρμπι!

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 73-70, αλλά τρεις εύστοχες βολές του Νίκου Ζήση έφεραν για άλλη μία φορά... Χ (73-73).

Ο Τζεράι Γκραντ, επίσης από τις βολές, έδωσε το προβάδισμα στους Πατρινούς (75-73), ενώ ο Κατσίβελης αστόχησε στο δικό του ζευγάρι.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έκρινε οριστικά τον τελικό νικητή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας χτύπησε την ΑΕΚ κοντά στο καλάθι (42 πόντους), είχε 12 λάθη και 8 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέριαν Γκραντ με 20 πόντους και 7 ασιστ και ο Δημήτρης Αγραβάνης (παρά την αποβολή) με 15 και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μιχάλης Λούντζης με 12 πόντους, 9 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Λίγα πράγματα από τον Γιάνκοβιτς, με 1/6 σουτ σε 18:56.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Προμηθέας έχασε τη διαφορά των 14 πόντων και ουσιαστικά η νίκη κρίθηκε στις εύστοχες βολές του Τζεράι Γκραντ για το 75-73.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Αγκμπελέσε, κάτω από την μπασκέτα της ΑΕΚ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας το χαμένο προβάδισμα, τα 2/19 τρίποντα και την αδυναμία να ελέγξει τον Γόντικα. Η ΑΕΚ το 2ο και το 3ο δεκάλεπτο και τις χαμένες μονομαχίες κοντά στο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73