Φενέρμπαχτσε - Τσεντεβίτα 86-73

Η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε αήττητη στον ε' όμιλο, καθώς επικράτησε της Τσεντεβίτα (86-73).

Αήττητη παρέμεινε η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία επικράτησε εύκολα της Τσεντεβίτα με 86-73 για την 5η αγωνιστική του ΤΟΡ 16.

Η νίκη μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί πύρρειος για την τουρκική ομάδα, καθώς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού «έχασε» τους Κώστα Σλούκα και Πέρο Άντιτς λόγω τραυματισμών.

Ο διεθνής γκαρντ πραγματοποιούσε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φέτος, ωστόσο αποχώρησε από το παιχνίδι υποβασταζόμενος μετά από 22 λεπτά συμμετοχής και ενώ είχε 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/1 βολή). Ο Άντιτς από την πλευρά του ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και αποχώρησε μετά από 23 λεπτά, έχοντας 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Παρά τα παραπάνω η Φενέρ πανηγύρισε την 5η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο ΤΟΡ 16, υποχρεώνοντας την κροατική αντίπαλό της στην 3η της ήττα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πήρε «κεφάλι» στο σκορ από πολύ νωρίς (27-12 στο 10'), ωστόσο στα επόμενα δυο δεκάλεπτα η Τσεντεβίτα έφτασε να μειώσει ακόμη και στο καλάθι (62-61, 30'). Τελικά οι γηπεδούχοι έπιασαν και πάλι καλή απόδοση και δε δυσκολεύθηκαν να φτάσουν στη νίκη. Είχαν καλύτερα ποσοστά σε δίποντα, αλλά και τρίποντα, 5 περισσότερες ασίστ και 4 παραπάνω κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Λουίτζι Ντατόμε. Ο Ιταλός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους (4/6 διπ, 3/3 τρ, 2/2 β), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κάρλο Ζγκάνετς που σε 15 λεπτά είχε μόλις 2 πόντους, 2 λάθη και 3 φάουλ, με -2 στην ειδική βαθμολογία.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Τσεντεβίτα πλησίασε στον πόντο (62-61) στο τέλος της 3ης περιόδου, ωστόσο η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Έτρεξε επί μέρους 24-12 στην 4η περίοδο και έτσι έφτασε εύκολα στην 5η της νίκη στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι άνθρωποι της Φενέρμπαχτσε κρατάνε τη νίκη και την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου και του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ της Τσεντεβίτα τα 11 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι ξεχνάνε τους τραυματισμούς των Σλούκα και Άντιτς, αλλά και το άσχημο ποσοστό στις βολές (9/16, 56,3%), ενώ η Τσεντεβίτα το τραγικό 9/28 (32,1%) στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 40-33, 62-61, 86-73