ΠΑΟΚ - Όλντενμπουργκ 68-81 (pics)

Γιάννης Ράμμας
Απ' τη νίκη επί της Λιμόζ και την ανατροπή επί της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην ήττα απ' την Όλντενμπουργκ (68-81) στην Πυλαία κι έχασε έδαφος στη μάχη πρόκρισης στη φάση των «16».

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να εκμεταλλευτεί το momentum και ν' ανέβει στο 2-1 στον θ' όμιλο του EuroCup, αλλά υπολόγιζε χωρίς την απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και φυσικά την Όλντενμπουργκ.

Η γερμανική ομάδα (2-1) ήταν σοβαρή κι εύστοχη απ' τα πρώτα λεπτά, ξέφυγε στο σκορ και με τον Κώστα Βασιλειάδη να μη βρίσκεται σε καλή ημέρα η νέα ανατροπή και νίκη δεν ήρθαν ποτέ ενώπιον 1.500 θεατών στην PAOK Sports Arena.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης (μέση & γόνατο) εν τέλει δεν κατάφερε ν' αγωνιστεί κι ο ΠΑΟΚ έχασε πολύτιμους πόντους (14,6π., 4,9ρ., 1,8ασ., 0,3κλ., 0,4κοψ., 3,3λ. σε 23:18) και την παρουσία του στην άμυνα. Μέσα σ' όλα, πυροβολούσε και με... άσφαιρα πίσω απ' τα 6,75μ. (1/6+1/7+2/6+5/8 τρίποντα ανά περίοδο) , ενώ τα λάθη του διαδέχονταν το ένα το άλλο (8+4+7+4 ανά περίοδο). Έτσι έφτασε να σκοράρει 15,8 πόντους λιγότερους απ' τον μέχρι πρότινος μέσο όρο άμυνας της Όλντενμπουργκ στη διοργάνωση (82π.+93π.=83,8π.). Η γερμανική ομάδα δεν είχε ν' ανησυχεί γι' αυτά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ανέλαβε τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και συνέχισε αναλόγως μέχρι τέλους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Κρέιμερ & Ντάγκινς ανέλαβαν δράση στο πρώτο ημίχρονο (10+9 πόντους αντιστοίχως) κι επέτρεψαν στην Όλντενμπουργκ να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Βασιλειάδης (9π. με 1/2δίπ., 1/8τρίπ., 4/4β., 7ρ., 1ασ., 6λ. σε 25:09) δεν ήταν ο... γνωστός Κώστας Βασιλειάδης για τον ΠΑΟΚ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Μαργαρίτης (0/2β.), Λιάπης (άστοχο τρίποντο) & Βασιλειάδης (λάθος) απώλεσαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό λίγο πριν απ' την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και σα να μην έφτανε αυτό ο Κρις Κρέιμερ με τρίποντο το έκλεισε στο 28-43. Το 2-9 επιμέρους σκορ μέχρι το 23' έστειλε τη διαφορά στους 22 πόντους (30-52 στο 23' με μέγιστη τιμή τους 23 πόντους στο 45-68 στο 31' και στο 48-71 στο 32') και... τέλος από τόσο νωρίς.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ κρατά την κυριαρχία στα ριμπάουντ (43ρ. έναντι 34ρ.) παρά την απουσία του «Σόφο» κι η Όλντενμπουργκ τις 23 ασίστ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ ξεχνά τα 23 λάθη και τη χαμένη ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο στην επόμενη φάση κι η Όλντενμπουργκ τα 8 λιγότερα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος Σ.): Τέπιτς 2 (4ρ.), Λιάπης (2ρ., 2κλ.), Βασιλειάδης 9 (1τρίπ., 7ρ., 6λ.), Κακαρούδης 5 (1τρίπ., 3ρ.), Τσόχλας 2 (3ρ., 5ασ.), Δέδας 7 (1τρίπ., 3ρ.), Μαργαρίτης 11 (1τρίπ., 2ασ., 2κλ.), Κώττας (2λ.), Ντούβνιακ 4 (2λ.), Μάρκοβιτς 11 (13ρ., 5λ.), Χάτσερ 17 (3τρίπ., 2ρ., 2ασ., 2κλ., 3λ.)
Όλντενμπουργκ (Ντρίγεντσιτς): Κρέιμερ 12 (2τρίπ., 3ρ., 5ασ., 8κλ., 3λ.), Μασάδο 6 (2τρίπ., 6ασ.), Κράμερ, Σμόλντερς 9 (5ρ., 3λ.), Πρέπελιτς 6 (3ρ., 2ασ., 2λ.), Λόκχαρτ, Πόλντινγκ 10 (2τρίπ., 4ρ.), Αλεκσάντροφ 9 (3τρίπ., 5ρ., 2λ.), Σβέτελμ 3 (1τρίπ., 2λ.), Κουάλι 15 (6ρ.), Ντάγκινς 11 (4ρ., 7ασ., 2λ.)