Μπάνβιτ - Άρης 96-84

Η Μπάνβιτ (2-3) νίκησε τον Άρη (3-2) με 96-84 και του διέκοψε το σερί των εφτά συνεχόμενων νικηφόρων ματς. Triple double figure o Κόρτνεϊ Φόρτσον (13π., 11ρ., 10ασ.).

Η κακή άμυνα του Άρη (96 πόντοι παθητικό), τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπάνβιτ (19) και η κακή διαιτησία (31-11 οι βολές) διέκοψαν το σερί 7 νικών του Άρη αφού η τουρκική ομάδα επικράτησε με 96-84.

Στα αξιοσημείωτα του ματς το triple double figure του Κόρτνεϊ Φόρτσον (13π., 11ρ., 10ασ.).

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι (5-15), ωστόσο τα πολλά φάουλ και το άναρχο στυλ μπάσκετ της Μπάνβιτ άλλαξαν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο για πρώτη φορά πίσω από τα 6,75 μετά από 13 προσπάθειες, όμως στη συνέχεια τα τρίποντα ήταν αυτά που τη βοήθησαν να προηγηθεί με 39-31 λίγο πριν την ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 30 πόντους στην τρίτη περίοδο γεγονός που τους βοήθησε να ισορροπήσουν την κατάσταση στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα του Άρη ήταν πολύ κακή (ήταν και φορτωμένοι με φάουλ βέβαια). Η Μπάνβιτ βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα, ανέβασε τη διαφορά στο +13 (86-73, 37') και ουσιαστικά... κλείδωσε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάνβιτ σίγουρα έπαιξε καλύτερα από τον Άρη, απλά οι διαιτητές φρόντισαν να φορτώσουν με πολλά φάουλ τους φιλοξενούμενους γεγονός το οποίο τους εκνεύρισε.

Τα ριμπάουντ ήταν 45-22 (!) με 19 επιθετικά. Επίσης με άμυνα που δέχεται 96 πόντους δε μπορείς να διεκδικήσεις τη νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάσπερ Βίντμαρ τελείωσε με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ (ranking 36). Ο Ντόμινικ Τζόνσον σκόραρε άλλους 19, αλλά ο Κόρτνεϊ Φόρτσον πέτυχε triple double figure με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς σε 13:13 είχε 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Πελεκάνος μείωσε σε 75-71, αλλά στη συνέχεια ο Τζόνσον βρήκε εύστοχο τρίποντο και «σκότωσε» την ψυχολογία του Άρη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Μπάνβιτ τη διαφορά των 12 πόντων που μπορεί να της φανεί χρήσιμη.

Ο Άρης τα 13 εύστοχα τρίποντα

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις βολές του Βίντμαρ (6/15)

Οι φιλοξενούμενοι την άμυνα που έπαιξαν και την έλλειψη ηρεμίας στα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84