Λος Άντζελες Λέικερς - Μιλγουόκι Μπακς 101-93

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν «τράβηξε» εκτελεστικά, άγγιξε το double-double όμως στο Λος Άντζελες οι Μπακς γνώρισαν την ήττα με 101-93 από τους Λέικερς, καταρρέοντας στην 4η περίοδο.

Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ματς με 13 πόντους, αλλά μόλις 4/12 σουτ, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο. Η συμβολή του ομως δεν ήταν αρκετή για να πάρει το Μιλγουόκι κάτι από το πρώτο του σε μία σειρά τεσσάρων ματς στη δυτική περιφέρεια, παρά και το double-double του Ζάζα Πατσούλια (17 πόντοι και 12ριμπάουντ).

Οι ανεβασμένοι Λέικερς πήραν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, χάρη -και πάλι- στον Τζόρνταν Κλάρκσον που σημείωσε 16 πόντους με 7/9 σουτ και το μοίρασμα στο σκορ στους Έλινγκτον (14π.), Λιν (14π.), και Χιλ (14π.).

«Κλειδί» για τη νίκη των «λιμνανθρώπων» το φοβερό come back στην τελευταία περίοδο, όπου με επί μέρους σκορ 36-21, υποχρέωσαν τους Μπακς στην ήττα.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ: Κέλι 8, Μπούζερ 10, Σάκρε 12, Έλινγκτον 14, Κλάρκσον 16, Λιν 14, Ντέιβις 8, Χιλ 14, Τζόνσον
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 13 (4/12δίπ., 5/8β., 8ρ., 4ασ., 1κλ., 3λ., 1κόψ.) Ιλιασόβα 17 (12ρ.), Πατσούλια 8, (7ρ.), Μίντλετον 10, Κάρτερ-Γουίλιαμς 8, Μπέιλες 12, Ντάντλεϊ 5, Χένσον 9, Ενίς 5, Πλάμλι 6, Μέιγιο, Ο'Μπράιαντ