Ερυθρός Αστέρας - Πανιώνιος 84-64

Στέλλα Παπαδοπούλου
Ο Πανιώνιος το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως παραδόθηκε στον Ερυθρό Αστέρα που έφτασε σε άνετη νίκη στη Hala Pionir (84-64).

Στο πρωτάθλημα ο Πανιώνιος δείχνει ασταμάτητος, στο EuroCup όμως δεν έχει καταφέρει να βρει τα πατήματά του. Ύστερα από τη βαριά ήττα στο Μπιλμπάο η ελληνική ομάδα χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και ηττήθηκε με κατεβασμένα χέρια. Πλέον οι Νεοσμυρνιώτες παραμένουν χωρίς νίκη στο Last 32, ενώ οι Σέρβοι βρίσκονται στο 2-1.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα υποχρέωσε τον Ερυθρό Αστέρα σε πέντε λάθη από νωρίς. Η ελληνική ομάδα έφτασε και στο +6 (13-19 στο 7'), αλλά με τρίποντο του Νέλσον οι γηπεδούχοι μείωσαν. Στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ η ομάδα του Βελιγραδίου κατάφερε να τρέξει σερί 5-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κι έκλεισε την περίοδο στο +4 (39-35).

Στην επιστροφή το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμεινε στα αποδυτήρια! Ο Πανιώνιος δεν είχε ρυθμό στην επίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα να συνεχίζει το σερί του. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 11 σερί πόντους κι εκτόξευσαν γρήγορα τη διάφορα (50-35στο 25'). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να βρει λύσεις.

MVPs: Οι Τζένκινς (16π.), Σιμόνοβιτς (18π., 8ριμπ.) και Μαριάνοβιτς (10π.) έκαναν μεγάλη ζημιά στον Πανιώνιο κι οδήγησαν την ομάδα τους στην άνετη επικράτηση.

KEY POINT: Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου και τρέχοντας σερί 16-0 μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου «καθάρισε» το παιχνίδι, αφού ο Πανιώνιος δεν αντέδρασε ποτέ.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Οι παίκτες του Πανιωνίου δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά με τον ΜακΚόλουμ, που δεν κατάφερε να γιορτάσει με νίκη τα γενέθλια του, να είναι ο μόνος παίκτης της ομάδας του με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά με άσχημα ποσοστά (4/10δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ.). Ο Μαρκ Κάρτερ που αγωνίστηκε για 17'50'' αποχώρησε από το παρκέ 3 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με πέντε φάουλ, μέχρι τότε είχε 6 πόντους με 0/2 δίποντα, 2.4 τρίποντα, 1 λάθος και 2 ασίστ.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Στη Hala Pionir οι κενές θέσεις ήταν ελάχιστες και οι φίλοι του Ερυθρού Αστέρα δημιούργησαν για ακόμα μία φορά όμορφη ατμόσφαιρα. Μάλιστα στις κερκίδες έκανε την εμφάνισή της και μία ελληνική σημαία.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-35, 61-47, 84-64
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 0/4τρίπ., 1λάθ.), Μπλάζιτς 11 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 5/6βολ., 1ριμπ., 2λάθ., 5ασ.), Σιμόνοβιτς 18 (3/3δίπ., 4/7τρίπ., 8ριμπ., 1ασ.), Μαριάνοβιτς 10 (2/5δίπ., 6/9βολ., 11ριμ., 1λάθ., 2κοψ.), Ραντένοβιτς 6 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 2/2βολ., 6ριμπ., 1λάθ.), Κάτιτς 7 (2/4δίπ., 3/6βολ., 6ριμπ., 1λάθ.), Τέγιτς, Νέλσον 7 (1/5δίπ., 1/2τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ., 4λάθ., 11ασ.), Τζένκινς 16 (5/7δίπ., 1/2τρίπ., 3/3βολ., 1ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 1ασ.), Ντραγκίσεβιτς 9 1/2δίπ., 1/3τρίπ., 4/4βολ., 2ριμπ., 1λάθ., 1ασ.)
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11 (4/10δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 6ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 2ασ.), Ντούβνιακ 7 (2/6δίπ., 1/1τρίπ., 1ριμπ., 1κλ., 4ασ.), Κάρτερ 6 (0/2δίπ., 2/4τρίπ., 1κλ., 1λάθ., 2ασ.), Μίλμπορν 6 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 1ασ.), Αθανασούλας, Μπατής 7 (0/1δίπ., 2/3τρίπ., 1/2βολ., 3λάθ., 1ασ.), Σκορδίλης 6 (2/3δίπ., 2/4βολ., 4ριμπ.), Λάνγκφορντ 9 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 4/6βολ., 1ριμπ., 2κλ.), Μισέλ 4 (2/4δίπ., 0/2βολ., 1ριμπ., 1κλ.), Σίμτσακ 2 (1/2δίπ., 5ριμπ., 2λάθ.), Κυρίτσης 4 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 5ριμπ., 1λάθ.), Σαλούστρος 2 (1/2δίπ., 1ριμπ., 2ασ.)