Γαλλία - Ισλανδία 115-79

Κάτια Πετροπούλου

Μόνο για ένα 20λεπτο παιδεύτηκαν οι Γάλλοι κόντρα στους αξιόμαχους Ισλανδούς, καθώς πήραν φόρα στην συνέχεια κι έφτασαν στην νίκη με 115-79.

Oh la la μια Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο μέρος του αγώνα με τους Ισλανδούς, καθώς στην συνέχεια ανέβασαν στροφές κι επικράτησαν με 115-79, με τον Βενσάν Κολέ να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Στην αρχή του ματς επικράτησε ένας... καταιγισμός τριπόντων, η εμμονή, όμως, των τυπικά φιλοξενούμενων σε αυτή απέβη μοιραία (9/30τρ.), με τους νικητές να έχουν 10/18.

Ο Ντε Κολό διακρίθηκε από τους «Bleus» με 16 πόντους. Από 14 είχαν Τζάκσον και Σεραφέν, ο Λοβέρν έβαλε 13 και οι Πουαριέ και Τουπάν από 10 έκαστος.

Για τους αξιόμαχους Ισλανδούς, που το θερμό κοινό τους δεν σταμάτησε να τους ενθαρρύνει ούτε όταν η διαφορά έφτασε στο +36 (113-77), ξεχώρισε ο Στέφανσον με 23 πόντους, ο Χέρμανσον πρόσθεσε 13 και οι Άκοξ και Πάλσον από 10.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γαλλία ήταν ανώτερη από την Ισλανδία, έστω κι αν άργησε να το δείξει λίγο. Σημαντική η ευστοχία πίσω από τα 6.75 (10/18), την στιγμή που οι αντίπαλοι είχαν 9/30 και 30/83 σουτ συνολικά. Επίσης, μοίρασαν 31 ασίστ και μείωσαν τα λάθη στην συνέχεια (8-5 στο πρώτο μέρος, 11-16 στο τέλος).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο κορυφαίος, καθώς πέτυχε τους 10 από τους 16 πόντους του μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακόμη, μοίρασε 4 ασίστ κι έκανε 5 κλεψίματα, σε 20:26.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σεραφέν και Τζάκσον μέτρησαν από 14 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαστος, με τον δεύτερο να είναι μια... έκπληξη (2/2 τρίποντα).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ερμολίνσκι σε περίπου 17 λεπτά πήρε μόνο 3 ριμπάουντ κι έκανε 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος στην οποία η Γαλλία ήταν καταιγιστική κι έφτασε να κάνει επιμέρους 37-14 (!), με αποτέλεσμα να φτάσει στην άνετη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλλία το γεγονός ότι επέτρεψε στην Ισλανδία να πάρει 19 επιθετικά ριμπάουντ, και οι παίκτες του Πίντερσεν τα τρίποντα (9/30).

Τα Δεκάλεπτα: 29-25, 49-42, 86-56, 115-79.