ΑΕΚ - Ρέθυμνο 90-78 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ρόκο Λένι Ούκιτς (24π., 9ρ., 8ασ.) οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη επί του Ρεθύμνου (90-78) και στο 1-0 της σειράς των playoffs. Πέμπτη (04/05, 17:00) η ρεβάνς στην Κρήτη.

Τι κι αν είχε περίπου 15 ημέρες αγωνιστικής απραξίας;

Η ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Μάικλ Ντίξον, ήταν επιβλητική κόντρα στο Ρέθυμνο και με την φοβερή εμφάνιση του Ρόκο Λένι Ούκιτς (24π., 9ρ., 8ασ.) έφτασε στην νίκη (90-78), έκανε το 1-0 στη σειρά και... βλέπει Παναθηναϊκό.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Την Πέμπτη (04/05, 17:00) η ρεβάνς στην Κρήτη, όπου η «Βασίλισσα» δεν έχει φύγει ποτέ νικήτρια.

Σημαντική η συμβολή του Δημήτρη Μαυροειδή, που είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, από τα 55 της ΑΕΚ! Καλές εντυπώσεις άφησε ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, που είχε να αγωνιστεί κοντά τρεις μήνες (10π., 5ρ.).

Από τους ηττημένους, ο Λέμον είχε 20 πόντους, ο Άρνολντ 14 και ο Φιτζπάτρικ 13.

Τραγικό το ποσοστό των φιλοξενούμενων στα τρίποντα (24%).

Στο πρώτο μέρος, η άμυνα της ΑΕΚ ήταν εκπληκτική και οι παίκτες επιβλητικοί στις... μάχες του αέρα (38ρ.-15ρ.). Τα 7 λάθη της ΑΕΚ έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να πετύχει 9 εύκολους πόντους. Η «Βασίλισσα» έφτασε σχετικά γρήγορα σε διψήφια διαφορά (14-4, 5'), με μπροστάρηδες τους Ούκιτς και Μαυροειδή. Σε εκείνο το σημείο, όμως, το τάιμ άουτ... ταρακούνησε το Ρέθυμνο, που έκανε επιμέρους 2-10 (16-14, 19'42''), εκμεταλλευόμενο την αστοχία των γηπεδούχων, οι οποίοι κράτησαν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 10' (19-15). Οι παίκτες του Μανωλόπουλου παίζοντας καλή άμυνα «άνοιξαν» ξανά τη διαφορά (30-21, 15'), την οποία κράτησαν στο ημίχρονο (41-34, 20').

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Μαυροειδής μπήκε... ζεστός και με επιμέρους 10-2 (51-36, 23'), με 8 προσωπικούς του πόντους, η ΑΕΚ έφτασε στο +15. Οι γηπεδούχοι... αποδιοργάνωσαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι είχαν 6/24 τρίποντα, και κράτησαν άνετα αυτή τη διαφορά (66-54, 30').

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο με πέντε σερί πόντους «έπεσε» από την διψήφια διαφορά (69-61, 33'), όμως δεν απείλησε ποτέ ουσιαστικά. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (85-73, 38') και τελείωσαν τη δουλειά με 90-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ κυριάρχησε στις... μάχες του αέρα, καθώς μάζεψε 55 ριμπαόυντ, τη στιγμή που το Ρέθυμνο είχε 36. Επίσης, ήταν πιο εύστοχη πίσω από τα 6.75 (45%) και μοίρασε 10 περισσότερες ασίστ (22) από τους αντιπάλους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς... άγγιξε το triple double, με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, σε 35:24, ενώ δεν έκανε κανένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Δημήτρης Μαυροειδής σε 22:29 είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 0 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάφτενααρ σε περίπου 11 λεπτά είχε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Τα ριμπάουντ ήταν το «κλειδί» του αγώνα (55 ΑΕΚ - 36 Ρέθυμνο), με τους γηπεδούχους να έχουν ήδη περίπου τα διπλά από το ημίχρονο (18-7). Στο ημίχρονο η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην διψήφια διαφορά (41-34), για την οποία έβαλε... βάσεις ο Μαυροειδής με επιμέρους 8-2 στο τρίτο δεκάλεπτο, με όλους τους πόντους δικούς του (49-36, 23'), ενώ λίγο αργότερα ο Νιούλεϊ έφτασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (62-46, 28').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την... αδράνεια στο πρώτο δεκάλεπτο, που το Ρέθυμνο έκανε επιμέρους 2-10, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα τρίποντα (7/29).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-34, 66-54, 90-78.