ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 82-81

Κάτια Πετροπούλου

Για ακόμα μια φορά χρειάστηκε η αρχηγική εμφάνιση του Ντούσαν Σάκοτα, για να σώσει την ΑΕΚ, που τα... έσπαγε πίσω από τα 6.75, και να επικρατήσει του Κολοσσού με 82-81. Κορυφαίος ο 30χρονος φόργουορντ (21π.).

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Ένα αγχωτικό απόγευμα είχε η ΑΕΚ απέναντι στον Κολοσσό, αλλά τελικά έφτασε στην νίκη με 82-81 και θα πάει στην Θεσσαλονίκη, για την τελευταία αγωνιστική με τον Άρη (13/04, 17:00).

Βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» παραλίγο να πληρώσουν την αστοχία τους πίσω από τα 6.75 (9/24), αλλά τα 4/7 που πέτυχε ο Ντούσαν Σάκοτα στο δεύτερο μέρος, ήταν αρκετά για να της αλλάξει την ψυχολογία και να την ωθήσει στην νίκη. Οι γηπεδούχοι, ακόμη, έπαιξαν καλύτερη άμυνα στο δεύτερο 20λεπτο και μείωσαν τα λάθη (15), σε σχέση με τον Κολοσσό (18).

Κορυφαίος ο αρχηγός της «Βασίλισσας» με 21 πόντους κι ακολούθησε ο Ντίξον με 18.

Από τους φιλοξενούμενους την ζημιά έκαναν οι Χολ (18π.) και Ρέλεφορντ (15π).

Οι δύο ομάδες μπήκαν αγχωμένα στο παρκέ, η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί (10-6, 5'), αλλά εκεί ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεση του και πέρασε μπροστά (10-17, 9'), Τα τρίποντα (2/8) κόστιζαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν πάλι καλάθι 7'' πριν το τέλος, με 2/2 βολές του Ντίξον. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +9 (16-25, 13'). Η επιμονή της ΑΕΚ στα τρίποντα (2/10), η αστοχία (6/13) και τα λάθη (9), επέτρεψαν στους Ροδίτες να κρατήσουν προβάδισμα στο ημίχρονο (34-40, 20'), ενώ ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη ο Χαριτόπουλος τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, γεγονός που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες.

Στην τρίτη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» μέσα από την καλή άμυνα, με φοβερό Σάκοτα - και Μαυροειδή και Ελόνου να συμβάλλουν τα μέγιστα - μάζεψε την διαφορά και πέρασε μπροστά στο 28' (52-51), για να πάρει προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος (60-55, 30'). Ο αρχηγός της ΑΕΚ συνέχισε το... κρεσέντο του κι έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (63-55, 32'). Η «Βασίλισσα» διατήρησε την διαφορά, ενώ ο Τσούκου πέτυχε καλάθι στην λήξη του ματς κι επισφράγισε το τελικό 82-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της χάρη στον Ντούσαν Σάκοτα, που έκανε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση. Επίσης, μείωσε λάθη και έπαιξε καλύτερη άμυνα. Ακόμη είχε πολύ καλό ποσοστό από την γραμμή των βολών (87%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο MVP του αγώνα! Σε 28:11 μέτρησε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα, τα οποία έβαλε σε πολύ κρίσιμο σημείο.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντίξον σημείωσε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης είχε 14 και 6 ριμπάουντ επίσης - αν κι έκανε 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γεωργαλλής σε 23 λεπτά περίπου είχε 3 μόλις πόντους, αλλά πήρε και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο τρίποντο του Σάκοτα στο 26' που ισοφάρισε (48-48) και... πυροβόλησε με ακόμα τρία για να σπρώξει την ΑΕΚ στην νίκη!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα τρίποντα (9/24) και ο Κολοσσός τα λάθη (18).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία Ντίξον-Ελόνου!

Τα δεκάλεπτα: 12-19,34-40, 60-55, 82-81.