Ζαλγκίρις Κάουνας - Γαλατάσαραϊ 87-75 (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας προηγήθηκε ακόμα και με +20 πόντους κόντρα στη Γαλατάσαραϊ, φτάνοντας τελικά στη νίκη με το υπέρ της 87-75.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε επιμέρους σκορ 29-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης ενώ προηγήθηκε με +20 πόντους (67-47) στο 27'54", πανηγυρίζοντας εύκολα τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

O αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο στη Zalgirio Arena ήταν απόλυτα ισορροπημένο για τις δυο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Σινάν Γκιουλέρ ηγήθηκε επιθετικά της Γαλατάσαραϊ (11-11, 5'31") ενώ διαμόρφωσε το 20-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, έχοντας 8 πόντους με 4/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο αρχηγός της «τσιμ-μπομ» ισοφάρισε σε 30-30 όμως η Ζαλγκίρις έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Γιανκούνας έκανε το 43-32 στα 1'31" για το τέλος του ημιχρόνου.

Τελικά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 49-37. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα, ο Σεϊμπούτις εκτόξευσε τη διαφορά στο +20, κάνοντας το 67-47 στο 27'54" ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας προηγήθηκε με 69-51 στο 30'! Η «τσιμ μπομ» προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 77-69 (35'50") με τον Πρέλντζιτς αλλά μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 87-75 και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στην EuroLeague, ρίχνοντας τους Τούρκους στο 1-6.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις σούταρε με 52.9% πίσω από τα 6μ.75, ήτοι 9/17 τρίποντα, μοίρασε 23 ασίστ αντί 16 της Γαλατά και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπροκ Μότουμ είχε 24 πόντους με 1/2 βολές, 7/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, συν 6 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο σε 27'19".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ τελείωσε το ματς με μόλις 5 πόντους και 1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, συν 3 λάθη σε 31'44".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Γαλατάσαραϊ προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τη Ζαλγκίρις.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λέο Βέστερμαν είχε 16 πόντους, 7 ριμπαόυντ και 6 ασίστ σε 29'02".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Γαλατά την απόδοσή της στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις τίποτα.