Παρτίζαν - Ερυθρός Αστέρας 96-85: Ο «σεληνιασμένος» Πάντερ της χάρισε τον τίτλο!

Ο Κέβιν Πάντερ

Με τον Κέβιν Πάντερ να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση (32π.) η Παρτίζαν «λύγισε» τον Ερυθρό Αστέρα που προσπάθησε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή από το -20 του ημιχρόνου και με το τελικό 96-85 κατέκτησε τον τίτλο στην Αδριατική Λίγκα ύστερα από 10 χρόνια.

Ξανά στην κορυφή της Aba Liga βρέθηκε η Παρτίζαν και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο μετά την επιστροφή του στην ομάδα του Βελιγραδίου!

Στο Game 5 των τελικών επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 96-85 και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας εξασφαλίζοντας παράλληλα και το εισιτήριο της επόμενης Euroleague. Μπροστά σε 22.000 φιλάθλους της που δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα στην «Stark Arena» αλλά χωρίς να συμβεί το παραμικρο, ο Κέβιν Πάντερ έδωσε το δικό του ρεσιτάλ στο παρκέ.

Σε 35:46 είχε 32 πόντους με 8/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς στο ranking. O Ζακ Λεντέι πρόσθεσε άλλους 15 πόντους με 4/4 τρίποντα (!) ενώ ακολούθησαν οι Νάναλι (12π.), Έξουμ (10π.) και Λεσόρ (10π., 8ριμπ.)

Για τον Ερυθρό Αστέρα που αναμένεται να πάρει wild card για την επόμενη Euroleague, ο Ντόμπριτς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ οι Μπέντιλ και Νέντοβιτς πρόσθεσαν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς: Παρτίζαν - Ερυθρός Αστέρας

Η ευστοχία της Παρτίζαν ήταν το κυρίαρχο στοιχείο από την έναρξη του αγώνα. Όσο και αν ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 18-14 στο 6' καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί και με 14-6 στο 4' η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετικά. Η «ραψωδία» έξω από τα 6.75 μέτρα είχε την... τιμητική της για λογαριασμό της Παρτίζαν εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο +12 (30-18) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 4/8 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Πάντερ και Λεντέι έκαναν την διαφορά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και μάλιστα δεν... έμειναν εκεί.

Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν... χαμένα καθώς πλην του Ντόμπριτς (13π., στο ημίχρονο με 3/3 τρίποντα) κανείς άλλος παίκτης του Ερυθρού Αστέρα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός αγώνα που έκρινε τίτλο. Αν και η διαφορά στις ασίστ ήταν μηδαμινή στο ημίχρονο (12 έναντι 10), οι γηπεδούχοι όχι μόνο κυριάρχησαν στην περιφέρεια αλλά και μέσα στη ρακέτα καθώς στο πρώτο μισό του αγώνα είχαν μαζέψει 17 ριμπάουντ έναντι μόλις 10 των «ερυθρόλευκων». Επιπλέον είχαν 9/16 τρίποντα (!) και 10/16 δίποντα σε αντίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα που έκλεισε το ημίχρονο με 13/31 εντός παιδιάς. Πάντερ (15π.) και Λεντέι (12π.) ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο του ματς.

Βέβαια το σκηνικό άρχισε να αλλάζει στην 3η περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας δυνάμωσε περισσότερο στην άμυνα, δεν έδωσε εύκολες επιθέσεις στην Παρτίζαν και έχοντας ως παίκτη-κλειδί τον Μπεν Μπέντιλ, κατάφερε να «ψαλιδίσει» την διαφορά και να μειώσει σε 61-50 με επιμέρους 7-16! Ο Κέβιν Πάντερ επέστρεψε στα... στάνταρ του α' ημιχρόνου, βοήθησε την ομάδα με προσωπικές ενέργειες να προηγηθεί εκ νέου με 70-55 αλλά ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι αποδοτικός με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους επτά πόντους (71-64) πριν κλείσει η 3η περίοδος στο 75-68 ύστερα από buzzer beater τρίποντο του Καμπάτσο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και στους πέντε πόντους (79-75 στο 34') μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό ντέρμπι. Αν μη τι άλλο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε κάνει μια μεγάλη ανατροπή από το -20 δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών η Παρτίζαν «απάντησε» με δικό της επιμέρους 13-4 και έφερε εκ νέου την διαφορά στο +13 (92-79) ρίχνοντας τους τίτλους τέλους του 5ου τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 54-34, 75-68, 96-85.