Τσιμπόνα - Ερυθρός Αστέρας 85-81: «Λύγισε» το σύνολο του Ιβάνοβιτς λίγο πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

Με τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, η Τσιμπόνα κατάφερε να κρατήσει την έδρα της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε με 85-81 όσο η ομάδα του Ιβάνοβιτς έχει στο φόντο της τον Παναθηναϊκό.

Ο Ερυθρός Αστέρας... στραβοπάτησε απέναντι στην Τσιμπόνα για λογαριασμό της ABA Liga, αφού παραδόθηκε στην ενέργεια του αντιπάλου του στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 85-81.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς στο τέλος της τρίτης περιόδου και εκείνο του Βιλντόζα που άνοιξε την καθοριστική τέταρτη, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 9 πόντους (61-70) προτού δουν τους παίκτες της Τσιμπόνα να απαντούν με επιμέρους 20-5 για το 81-75 1'13'' πριν το τέλος. Ένα σουτ του Καμπάτσο μείωσε στη μικρότερη δυνατή διαφορά (81-80), όμως το υπόλοιπο ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους που κατοχύρωσαν και το ροζ φύλλο φτάνοντας στο 8-12 (9η θέση) και υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στη δεύτερη ήττα (17-2, 2η θέση) με αγώνα λιγότερο από την πρωτοπόρο Παρτίζαν.

Ο Καπούστα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Τσιμπόνα με 24 πόντους και ο Ράντοντσιτς σημείωσε ακόμη 17. Από την άλλη, ο Πετρούσεφ είχε 15, ο Βιλντόζα 14, ο Νέντοβιτς 13 και οι Καμπάτσο-Ντόμπριτς από 12.

Ο Αστέρας πλέον κοιτάζει την «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague έχοντας φόντο και τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (10/03).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-40, 61-67, 85-81