Μέγκα - Παρτίζαν 68-97: Σαν σε προπόνηση (vid)

Η Παρτίζαν διέλυσε με 68-97 την Μέγκα εκτός έδρας και παρέμεινε στην κορυφή της ABA Liga.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία στην έδρα της Μέγκα, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο του ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο κι ύστερα.

Με επί μέρους σκορ 8-26, οι Ασπρόμαυροι καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση ροζ φύλλο και στην επανάληψη απλώς διαχειρίστηκαν με ασφάλεια το προβάδισμα τους.

Ο Κέβιν Πάντερ με 20 πόντους και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 15 και 14 πόντους αντίστοιχα πρόσθεσαν οι Γιαμ Μάνταρ και Ντάλας Μουρ. Στους 12 σταμάτησε ο ΛεΝτέι, όντας κι εκείνος κομμάτι της επιθετικής πολυφωνίας της Παρτίζαν.

Από πλευράς γηπεδούχων, μόνον ο Μπόρισα Σίμανιτς κατάφερε να διαφύγει της μετριότητας, καθώς είχε 19 πόντους με 3/7 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.

Έτσι, η Παρτιζάν (21-4) παρέμεινε στην κορυφή της Αδριατικής, διατηρώντας την απόσταση της από τον Ερυθρό Αστέρα (20-2) που έπεται βαθμολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 32-52, 48-72, 68-97.