Παρτιζάν - Σπλιτ 109-49: H ομάδα του Ομπράντοβιτς έγραψε ιστορία με το +60

H Παρτιζάν (12-3) διάλυσε με 109-49 την ουραγό ΚΚ Σπλιτ (2-13), σημειώνοντας τη μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη στην ιστορία της ABA League.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα ήταν 12-12. Και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «φτωχό» 17-12. Και εκεί η Παρτιζάν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς... εξερράγη! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το απίθανο επί μέρους 34-5 των γηπεδούχων και το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-17!

Όχι πως υπήρχε αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή, αλλά η Παρτιζάν δεν άφησε το πόδι της από το γκάζι. Το τελικό 109-49 αυτό μαρτυράει.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε διαφορά επικράτηση στην ιστορία της ABA League, με την Παρτιζάν να ταπεινώνει την ομάδα από το Σπλιτ.

Συνολικά επτά παίκτες της Παρτιζάν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Γκρέγκορ Γκλας με 19 πόντους. Ακολούθησαν οι Μιλετιτς με 18 και Πάντερ με 14.

Για την Σπλιτ μόνο ο Σόρτερ είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 51-17, 83-38, 109-49