Ψυχικό-Τρίτων 72-70: Νίκησε το «θρίλερ» και έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο

Με το εύστοχο σουτ του Κουκά στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Ψυχικό επικράτησε του Τρίτωνα με 72-70 και πήρε τον πρώτο λόγο... ανόδου από την Α2 στην Basket League.

To Ψυχικό υπερασπίστηκε την έδρα του στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς με τον Τρίτωνα για τα playoffs ανόδου. Με τον Κουκά να ευστοχεί στα 6'' πριν κοκκινίσει το χρονόμετρο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-70 και έκανε το 2-1 με τις δύο ομάδες να... κουβαλούν από μία νίκη στην κανονική περίοδο. Πλέον χρειάζεται ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα για να βρεθεί στα... σαλόνια της Α1!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και βρέθηκαν στο 7-2 με τον Ιορδάνου, με τον Τρίτωνα να επιστρέφει και να περνάει μπροστά στο σκορ με τον Δημάκο (7-9). Το 20-13 στο 9' μετατράπηκε σε 23-19 με το οποίο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Το Ψυχικό διατηρούσε το προβάδισμά του και στην επόμενη περίοδο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-35 μετά από σερί 6-0.

Με την επιστροφή 6 αναπάντητοι πόντοι του Μανοϊλοβιτς έστειλαν τον Τρίτωνα στο +7 (35-42), ωστόσο Κουκάς και Παπανικολάου έκλεισαν την ψαλίδα με την ισοπαλία στο 47-47 να φέρνει νέα αφετηρία στο 26'. Το Ψυχικό ανέβασε ρυθμούς και η τελευταία και καθοριστική περίοδος θα έμπαινε με το 58-53. Εκεί, ο Μελισσαράτος μείωσε στο -2(60-58) με τον Δημάκο να δίνει θέση οδηγού στην ομάδα του (62-63) στο 35'. Ματαλιωτάκης, Ιορδάνου και Αθανασουλας έδωσαν και πάλι αέρα με το σερί 7-0 (69-63), αλλά στα 13'' πριν το τέλος το ματς πήγε στο... μηδέν (70-70) από τα χέρια του Θεοδώρου. Ο Κουκάς ευστόχησε στην προσπάθειά του στα 6'', έκανε το 72-70 και έδωσε προβάδισμα.. ανόδου στο Ψυχικό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κουκάς με 16 πόντους (5ριμπ., 6ασ.), ακολούθησε ο Ματαλιωτάκης με 14 (6ριμπ., 1ασ., 1κλ.) και οι Ιορδάνου και Αθανασουλας με 10. Από την άλλη, για το Τρίτωνα την προσπάθεια οδήγησε ο Μελισσαράτος με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ συν 2 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο Αντωνάκης είχε 14 (6ριμπ., 3ασ.), ενώ οι Μανοϊλοβιτς και Δημάκος είχαν από 12 με τον πρώτο να έχει 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον δεύτερο 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 35-36, 58-53, 72-70