Ηρακλής - Πανιώνιος 74-84: Σφραγίδα πρωτιάς με «διπλό» στο κατάμεστο Ιβανώφειο

Ιάκωβος Μιλεντίγιεβις Ηρακλής Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 74-84 του Ηρακλή μετά από ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Elite League.

Με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος (21-8) πέρασε από το κατάμεστο Ιβανώφειο, επικρατώντας με 74-84 του Ηρακλή (18-11) και συνέχισε να πατάει γερά στην πρώτη θέση της Elite League.

Με τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς να σκοράρει 26 με 3/8 τρίποντα και να παίρνει στις πλάτες του τους Νεοσμυρνιώτες και τους Ντέιβις, Βουγιούκα να ακολουθούν με 14 και 12. Στους 21 σταμάτησε ο Μαλέσεβιτς για τον Ηρακλή, με τον Σοκ να προσθέτει 13 και τον Μαστρογιαννόπουλο 11.

Ηρακλής - Πανιώνιος: Ο αγώνας

Οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν να χάνουν στο φινάλε του ημιχρόνου με 40-33, δεχόμενοι ένα επιμέρους 11-1 μετά το καλάθι του Μιλεντίγιεβιτς (29-32, 15'). Ο Σαρικόπουλος και ο Κώττας έδωσαν λύσεις χαμηλά για τον Ηρακλή, που κατάφερε να προσπεράσει αλλά όχι και να διατηρήσει αυτό του προβάδισμα.

Ο Μαστρογιαννόπουλος ήταν μια αξιόπιστη λύση για τους Θεσσαλονικείς που πέρασαν ξανά μπροστά με 45-41 (23') αλλά κάπου εκεί έσβησε ο διακόπτης. Ο Ντέιβις πέτυχε μεγάλα σουτ και ο Κακλαμάνκης υπέγραψε το 0-12 σερί των φιλοξενούμενων για το 45-53 (26'), με τον Μιλεντίγιεβιτς να απαντάει σε κάθε απόπειρα του Μαστρογιαννόπουλου να μειώσει.

Η διαφορά όχι απλώς δεν έπεφτε, αλλά ο Πανιώνιος πλέον είχε πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα, με τον Μιλεντίγιεβιτς να φτάνει τους 26 πόντους σε ένα «καυτό» απόγευμα. Μάλιστα ο Πανιώνιος έφτασε ως το +17 (63-80), 4 λεπτά πριν το φινάλε, για να ολοκληρωθεί το «διπλό» με την... μπίλια στο +10 (74-84).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-33, 54-63, 74-84

@Photo credits: INTIME