Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 87-83: Ανατροπή 20 πόντων και πρωτάθλημα στον Πειραιά!

Οι μπασκετμπολίστριες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν τον τίτλο

Τι και αν ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους, επέστρεψε μπροστά στον κόσμο του και πήρε τον τίτλο με 87-83 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ερυθρόλευκος ο τίτλος του πρωταθλήματος για το 2023! Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό της Α1 Γυναικών με τις ερυθρόλευκες να κάνουν σπουδαία ανατροπή για το 87-83 της... κούπας!

Η Γκούσταφσον έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα της στο 37', η διαχείριση ήταν σωστή για το υπόλοιπο του ματς και το αποτέλεσμα ήταν ικανό να στείλει τη σειρά στο 4-1!

Ο αγώνας

Η παραγωγικότητα έμεινε σε υψηλά στάνταρ στο πρώτο δεκάλεπτο… Με το τζάμπολ του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να κυκλοφορήσει την μπάλα. Η Χριστινάκη έδωσε ενέργεια στην επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίες εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι για να φτάνουν την απόστασή τους στους 10 πόντους. Η Αλεξανδρή με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 6-14 για να ακολουθήσει η Πότερ για το 6-16. Γκούσταφσον και Αγιούσο έδιναν κυρίως λύσεις στην άλλη πλευρά, που παρόλα αυτά δεν μπορούσε να απειλήσει με την ίδια συχνότητα. Η Νικολοπούλου νικώντας το χρονόμετρο κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφια τιμή διαμορφώνοντας το 24-33 του δεκαλέπτου.

Οι πράσινες διατήρησαν την αυτοπεποίθησή τους ψηλά και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Χτίζοντας ένα σερί 9 πόντων με την Κάρτερ να σκοράρει από την περιφέρεια και την Παυλοπούλου να πλησιάζει το καλάθι είδαν τον πίνακα να γράφει το +18 (24-42) με 7 περίπου λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, με την Σουκ να έχει τέσσερις προσωπικούς πόντους προκειμένου να πλησιάσει ο Ολυμπιακός στο 14ο λεπτό (28-42). Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους (28-48) με την Παυλοπούλου, προτού η Γκούσταφσον με 4-0 δημιουργήσει το 32-48 στο 17΄. Το σκορ μετατράπηκε σε 40-50. Από τα χέρια της Σταμολάμπρου που χωρίς λάθος από τη γραμμή των βολών σε τρεις προσπάθειες έβαζε πλέον σε άλλη κατάσταση το παιχνίδι. Η Θεοδωρομανωλάκη έδωσε συνέχεια στο μακρινό σουτ της ομάδας της, ενώ η Χριστινάκη… τρύπησε την άμυνα για να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 42-55.

Το δίποντο των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ήταν εντυπωσιακό με 18/23 και το ποσοστό στο 78.3%, ενώ και από την περιφέρεια σημείωναν 5/9 σουτ. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός στο τρίποντο είχε 2/9 που μεταφράζεται σε 22.2%, με το δίποντο να είναι στο 58.3% (14/24). Και οι δύο ομάδες είχαν από 13 ασίστ με τα λάθη να μένουν… μακριά από το παρκέ (2 ακι 3 αντίστοιχα).

Με τον τρόπο που έκλεισε το αρχικό μισό, έτσι άρχισε με την Χριστινάκη να σκοράρει για το +15 (42-57) στην πρώτη επίθεση. Η συχνότητα με την οποία έβρισκαν σκορ οι δύο ομάδες είχε μειωθεί, ωστόσο το τρίποντο της Παυλοπούλου μεγάλωσε την απόσταση και πάλι, αφού στο 25' έκανε το +19 (45-64) προτού ο Ολυμπιακός κάνει δικό του σερί 10-0 με Αγιούσο-Γκούσταφσον και Σπυριδοπούλου φέρνοντας το ματς στους 9. Η Ισπανίδα γκαρντ των ερυθρολεύκων συνέχισε να δίνει βοήθειες και με τρίποντο-ανάσα έφερε την ομάδα της στο -7 (58-65) ανοίγοντας τα δεδομένα. Δίπλα στην Αγιούσο, το όνομα της Νικολοπούλου έμπαινε ξανά με μεγάλα γράμματα με τον Ολυμπιακό πλέον να κυνηγά το -3 (62-65).

Αυτή ήταν και η απόσταση που χώριζε τις δύο πλευρές με το ξεκίνημα της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου μετά το τρίποντο στο...μηδέν της Αγιούσο στο 30' (69-72). Ο ρυθμός είχε πέσει σε εκείνο το διάστημα, όμως οι εμπνεύσεις της Χριστινάκη και το προσωπικό 0-5 έκαναν το 69-77 στο 32'. Η Νικολοπούλου ανέλαβε τα ηνία και όχι μόνο σκόραρε (δις) ,αλλά μοίρασε και στην Γκούσταφσον για να έρθουν οι γηπεδούχες στο -2 (75-77) μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Αμερικανίδα ισοφάρισε σε 77-77 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη και τον Ολυμπιακό να έχει επιστρέψει από το -20.

Στο 37', η Γκούσταφσον έδωσε το πρώτο προβάδισμα του ματς (79-77) με την Σπυριδοπούλου να ανεβάζει σε +3 (82-79) λίγο αργότερα. Στο 1'24'' η Σταμολάμπρου κράτησε αυτή τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ οι πράσινες είχαν χάσει επαφή με τους παράγοντες που τους κρατούσαν μπροστά.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83