Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 89-74: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι, «ερυθρόλευκη» και η κορυφή

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -11 στο ξεκίνημα του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο με οδηγό του το δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 89-74 για να διατηρηθεί στην κορυφή της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και έπειτα από 40 λεπτά αγώνα οι «ερυθρόλευκες»... έβαψαν στα χρώματά τους τόσο το ντέρμπι, όσο και την κορυφή του πρωταθλήματος όπου παρέμειναν μόνες με το απόλυτο 7/7.

Μπορεί οι γηπεδούχες να βρέθηκαν να κυνηγούν το -11 στο αρχικό δεκάλεπτο, ωστόσο διόρθωσαν τις... ανορθογραφίες τους και με κυριαρχική εμφάνιση της Μέγκαν Γκούσταφσον έφτασαν στην επικράτηση με 89-74.

Η σέντερ του Ολυμπιακού... έσπασε τα κοντέρ με 35 μονάδες στο ranking, σημειώνοντας 23 πόντους, 17 ριμπάουντ με 2 ασίστ. Η Σουκ είχε 15 πόντους, η Σταμολάμπρου ακολούθησε με 14 και οι Νικολοπούλου - Αγιούσο από 10.

Για τον Παναθηναϊκό, η προσπάθεια της Πότερ σταμάτησε στους 24 πόντους με 9 ριμπάουντ, η Ριντ είχε 17 (4ριμπ., 7ασ.) και η Παυλοπούλου σημείωσε 14 (6ασ.)

Ο αγώνας

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με διάθεση να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και επέλεξαν να επιτεθούν κυρίως από την περιφέρεια κάτι που δεν φάνηκε να λειτουργεί για αρχή. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε περισσότερο στο καλάθι και έγραψε το 0-4 από τις Πότερ και Σωτηρίου, μέχρι η Αγιούσο με drive να ανοίξει λογαριασμό για τις γηπεδούχες, ενώ ήταν εκείνη που έκανε και το 6-4 στο 5ο λεπτό για το προσπέρασμα. Στο επόμενο δίλεπτο, οι «πράσινες» πέτυχαν 13 αναπάντητους πόντους για το 6-17 με τις Ριντ και Πότερ να έχουν βασικό ρόλο στο ξέσπασμα αυτό. Το άγονο διάστημα για τον Ολυμπιακό σταμάτησε η Σταμολάμπρου (8-17), την ώρα που οι γηπεδούχες «απάντησαν» με δικό τους σερί που μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (14-17). Τόση ήταν και η απόσταση που χώριζε τις ομάδας στο 10ο λεπτό που σφράγισε η Σύρρα.

Η Νικολοπούλου έφερε το ματς στον πόντο (18-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ενώ η Γκούσταφσον προσπαθούσε να μπει στο παιχνίδι πιο ενεργά, κάτι που κατάφερε βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 23-21 στο 13’. Οι άμυνες είχαν “σκληρύνει” σε εκείνο το διάστημα με το παιχνίδι να είναι αρκετά κλειστό και η μία ομάδα να … ακολουθεί την άλλη χωρίς να καταφέρνει να ξεφεύγει. Η Πότερ συνέχιζε να απειλεί ακόμη και μακριά από τη ρακέτα (25-29 στο 16’) με την Νικολοπούλου να παίρνει πρωτοβουλίες σε επίθεση και δημιουργία μοιράζοντας στη Σουκ για το 29-29. Η Αλεξανδρή έφτασε τις φιλοξενούμενες στο +4 (32-34) 1’48’’ πριν το ημίχρονο, όμως οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (38-38) μετά από βολές της Γκούσταφσον και της Παυλοπούλου.

Στο πρώτο μισό, ο Ολυμπιακός είχε 13/24 δίποντα με την εικόνα της άλλης πλευράς να είναι αρκετά κοντά (12/26), ενώ από το τρίποντο οι γηπεδούχες είχαν 2/7 τρίποντα με τις «πράσινες» να είναι στο 3/8.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στο παρκέ με πατημένο το γκάζι. Το τρίποντο της Σταμάτη διαδέχθηκαν ακόμη 5 πόντοι από Σουκ και Αγιούσο που διαμόρφωσαν το 46-40 στο 22ο λεπτό. Η περιφέρεια έγινε το “όπλο” για το σύνολο του Ζίμπαρτς σε εκείνο το σημείο και με δύο απανωτά τρίποντα της Σταμολάμπρου γράφτηκε το 52-44, την ώρα που ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να κρατηθεί κοντά (54-49) βασιζόμενος στην Πότερ. Η Γκούσταφσον που πρωταγωνιστούσε για τις γηπεδούχες έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά του αγώνα στο +12 (61-49) για τον Ολυμπιακό, με τη Σύρρα να.... αναβαθμίζει σε +16 (65-49) 40'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο η Κάρτερ έκλεισε στο 65-54 με 3/3 βολές.

Ένας μίνι... διαγωνισμός τριπόντων στα πρώτα λεπτά της καθοριστικής περιόδου έδωσε τη θέση του στο γκολ-φάουλ της Σουκ που ανέβασε και πάλι σε διψήφια τιμή μετά το 68-60 από την Κάρτερ. Αγιούσο και Νικολοπούλου ανέλαβαν την οργάνωση και μέσα από τις εμπνεύσεις τους η Σπυριδοπούλου έγραψε από μακριά το +13 (79-66) στο 35'. Το υπόλοιπο του ματς ήθελε τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και να παίρνει το ροζ φύλλο... κορυφής!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74