Ολυμπιακός - Παναθλητικός Συκεών 77-66: Νίκη με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο

Με ορμή από το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με το δεξί στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών επικρατώντας του Παναθλητικού Συκεών με 77-66.

Η εκκίνηση της νέας σεζόν για τις υπερασπίστριες του τίτλου ήταν και θετική! Ο ανανεωμένος Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον... νεοφερμένο Παναθλητικό Συκεών για την πρεμιέρα της Α1 Γυναικών και επικράτησε με 77-66 για το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς πήραν το προβάδισμα στο αρχικό δεκάλεπτο, ωστόσο είδε τις φιλοξενούμενες να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να κλείνουν υπέρ τους το ημίχρονο με 34-32. Η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, έδωσε στις «ερυθρόλευκες» αυτό που χρειάζονταν για την τελική νίκη. Με 23-10 επιμέρους σκορ πήραν την διαφορά... ασφαλείας και ολοκλήρωσαν με θετικό πρόσημο την πρεμιέρα.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 16 πόντους (συν 5 ασίστ), ενώ ακολούθησαν οι Σουκ με 12 (8 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.), Αγιούσο με 11 (3ριμπ., 3ασ.) και Σπυριδοπούλου με 10 (5ριμπ., 5ασ., 3κλ.) με την Στραουτμάνε να προσθέτει 9 και 7 ριμπάουντ με 4 (!) μπλοκ!

Για τον Παναθλητικό, η Ρόμπινσον σημείωσε 28 πόντους με 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και είχε 5 κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-34, 55-44, 77-66

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 7(1), Αγιούσο 11(2), Σπυριδοπούλου 10, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 7(1), Δίελα 3(1), Σουκ 12, Στραουτμάνε 9(1).

Παναθλητικός (Διαβολεμένου): Ρόμπινσον 28(3), Βαντσιούρη 5(1), Μπαξεβάνου 2, Κοφινά, Τράντα 7(1), Βασιλείου 6, Σαούθερλαντ 9(1), Γουίλιαμς 9, Σταματάκη, Χωλοπούλου, Σύρπα