ΠΑΟΚ - Πρωτέας Βούλας 78-75: Αυλαία με νίκη στις λεπτομέρειες

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΟΚ άνοιξε νικηφόρα την αυλαία του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε εντός έδρας του Πρωτέα Βούλας με 78-75.

Ουσιαστικά ήταν ένα ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και δη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως και τα τελευταία δευτερόλεπτα (72-72 στο 38' και 75-75 στο 01:20 πριν από το τέλος) αλλά ένα καλάθι της Θεοδώρου στα 52'' διαμόρφωσε το 77-75 με το οποίο ο ΠΑΟΚ πήρε και το προβάδισμα της νίκης. Στην αμέσως επόμενη επίθεση του Πρωτέα Βούλας η Χατζηγιακουμή αστόχησε σε τρίποντο στα 33'' ενώ την μιμήθηκε και η Σακελλαρίου ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ.

Αυτό ήταν και το σημείο που κρίθηκε το ματς. Το τελικό 78-75 διαμορφώθηκε από μια βολή της Γουίλιαμς για λογαριασμό του ΠΑΟΚ η οποία ήταν και η πρώτη σκόρερ της ομάδας της με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι Καρλάφτη και Θεοδώρου πρόσθεσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Πρωτέα Βούλας καλύτερες ήταν οι Γκίντλεϊ (19π., 6ασ.), Μπουθ (16π., 8ριμπ., 4ασ.) και Αναστασοπούλου (15π., 3/5τρ.)

ΠΑΟΚ – Πρωτέας Βούλας 78-75

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-43, 62-56, 78-75

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου, Θεοδώρου 15(1), Στεφανάκη 3, Κατσαμούρη 2, Γουίλιαμς 19, Γουίλσον 13(1), Καρλάφτη 16(4).

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίντλεϊ 19(2), Σακελλαρίου 3(1), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 6(2), Αναστασοπούλου Μ. 4, Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 15(3), Μπουθ 16(3), Τζανετάτου 8(2), Στεφανίδου.