Ανέβηκε στην Α1 Γυναικών ο Εύνικος

Ο Εύνικος νίκησε με 52-49 τον Πρωτέα Βουλάς και εξασφάλισε την άνοδο του στην Α1 Γυναικών.

Θρίλερ ήταν το ματς της μπαράζ ανόδου που οδηγούσε στην Α1 Γυναικών. Ο Εύνικος τελικά ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος μετά το 52-49 κόντρα στον Πρωτέα Βούλας.

Ο Πρωτέας μείωσε σε 50-49, ενα λεπτό πριν το τέλος, όμως η Εμμανουηλίδου ήταν ψύχραιμη στις βολές και διαμόρφωσε το 52-49. Η ομάδα της Βούλας έχει ακόμα ελπίδες για να ανέβει στην Α1, αλλά θα πρέπει να νικήσει τον ηττημέο του ζευγαριού μεταξύ Πιερικού Αρχέλαου και Παναθλητικού. Για τις νικήτριες η Πατεράκη είχε 16 πόντους και στον αντίποδα η Σπαθάρου μέτρησε 13 πόντους.

Ένα κλειστό ματς που φαίνεται και από το σκορ στο κάθε δεκάλεπτο, αφού καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Εύνικος-Πρωτέας Βούλας 52-49
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-30, 37-38, 52-49
Εύνικος (Βελτσίστας – Βάνας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 14(2), Καίσαρη 9(3), Ισκιόγλου, Παπαδοπούλου, Βούλγαρη 2, Κεσσέ 4, Πατεράκη 16(1), Ναυροζίδου 5(1), Μίχου 2.
Πρωτέας Βούλας (Μίχα – Κουτρόγιαννου): Χατζηβασιλείου 8(1), Σπαθάρου 13(3), Ζουρνή 3, Σακελλαρίου 3(1), Χατζηγιακουμή 9(1), Αναστασοπούλου Μ. 7, Σκουμπάκη, Αναστασοπούλου Χ. 6(1), Ζεσερ.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.