Ανέβηκε στην Α1 Γυναικών ο Εύνικος

Ο Εύνικος νίκησε με 52-49 τον Πρωτέα Βουλάς και εξασφάλισε την άνοδο του στην Α1 Γυναικών.

Θρίλερ ήταν το ματς της μπαράζ ανόδου που οδηγούσε στην Α1 Γυναικών. Ο Εύνικος τελικά ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος μετά το 52-49 κόντρα στον Πρωτέα Βούλας.

Ο Πρωτέας μείωσε σε 50-49, ενα λεπτό πριν το τέλος, όμως η Εμμανουηλίδου ήταν ψύχραιμη στις βολές και διαμόρφωσε το 52-49. Η ομάδα της Βούλας έχει ακόμα ελπίδες για να ανέβει στην Α1, αλλά θα πρέπει να νικήσει τον ηττημέο του ζευγαριού μεταξύ Πιερικού Αρχέλαου και Παναθλητικού. Για τις νικήτριες η Πατεράκη είχε 16 πόντους και στον αντίποδα η Σπαθάρου μέτρησε 13 πόντους.

Ένα κλειστό ματς που φαίνεται και από το σκορ στο κάθε δεκάλεπτο, αφού καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Εύνικος-Πρωτέας Βούλας 52-49
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-30, 37-38, 52-49
Εύνικος (Βελτσίστας – Βάνας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 14(2), Καίσαρη 9(3), Ισκιόγλου, Παπαδοπούλου, Βούλγαρη 2, Κεσσέ 4, Πατεράκη 16(1), Ναυροζίδου 5(1), Μίχου 2.
Πρωτέας Βούλας (Μίχα – Κουτρόγιαννου): Χατζηβασιλείου 8(1), Σπαθάρου 13(3), Ζουρνή 3, Σακελλαρίου 3(1), Χατζηγιακουμή 9(1), Αναστασοπούλου Μ. 7, Σκουμπάκη, Αναστασοπούλου Χ. 6(1), Ζεσερ.