Παναθηναϊκός - Εσπερίδες 76-54: Εύκολα οι πράσινες στην επανέναρξη του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε όσο έπρεπε και πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας με 76-54 για την 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α1 μπάκσετ γυναικών και επικράτησε με 76-54 των Εσπερίδων Καλλιθέας για να διευρύνει το σερί νικών σε 4-0.

Το πρώτο και αναγνωριστικό δεκάλεπτο έφερε τις φιλοξενούμενες με το προβάδισμα στο +3 (4-7), ωστόστο οι πράσινες αντέδρασαν γρήγορα και με επιμέρους σκορ 12-4 κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι με 16-11.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός φύλαξε καλά τη ρακέτα του, επέτρεψε στις Εσπερίδες να σκοράρουν μόλις 8 πόντους και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 31-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη οι παίκτριες της Καπογιάννη έμοιαζαν... ασταμάτητες. Με κύρια πρόσωπα στο σκοράρισμα τις Ριντ και Σμιθ... φόρτωσαν το καλάθι των αντιπάλων τους με 31 πόντους, δεχόμενες μόλις 11 και μπήκαν στο καθοριστικό δεκάλεπτο στο +32 (62-30).

Οι Εσπερίδες σε εκείνο το σημείο προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, η οποία όμως βρισκόταν σε υψηλά επίπεδα και δεν μπορούσε να ανατραπεί παρότι έπεσε μέχρι και τους 18 προς την λήξη της αναμέτρησης. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το τελικό 76-54, με τις πράσινες να φτάνουν τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η Σμιθ προσέφερε σημαντική βοήθεια στις γηπεδούχες με 16 πόντους (2/4 2π., 2/2 3π.), μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε 3 ασίστ και 1 μπλοκ στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 15-8, 31-11, 76-54

ι

[

Ο ΠΑΟΚ πέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ

Στο επόμενο ματς της ημέρας, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να περάσει νικηφόρα το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα (80-75) , ο οποίος παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας μετρώντας 3 ήττες σε 3 ματς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το προβάδισμα από το πρώτο κιόλας λεπτό του παιχνιδιού και κατάφερε να το διατηρήσει ως το τέλος παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ..

Το ημίχρονο έκλεισε στο +16 (43-27), ενώ η αντίδραση από τις φιλοξενούμενες ερχόταν όσο το ματς πήγαινε προς τη λήξη του. Ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μία ανατροπή, ο αγώνας έληξε 80-75 και έδωσε στον ΠΑΟΚ το ροζ φύλλο αγώνα. Η Παυλοπούλου πραγματοποίησε «γεμάτη» εμφάνιση για τις νικήτριες με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-27, 67-53, 80-75

Νίκη και για την τρίτη γηπεδούχο

Θετικό αποτέλεσμα μέτρησαν και τα Χανιά απέναντι στην Νίκη Λευκάδας με τη γηπεδούχο ομάδα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με το υπέρ της 70-62. Οι φιλοξενούμενες επιχείρησαν την επιστροφή τους στο δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να έχει αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 34-31, 53-43, 70-62