Φενέρμπαχτσε - Σάμσουνσπορ 83-53: Άνετη επικράτηση πριν τον Ολυμπιακό (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Ο Χαζέρ της Φενέρμπαχτσε.

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Σάμσουνσπορ, λίγες ημέρες πριν τον αγώνα της Euroleague με τον Ολυμπιακό. Πήρε ξανά λεπτά συμμετοχής ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Για την πέμπτη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, η Φενέρμπαχτσε φιλοξένησε την Σάμσουνσπορ και επικράτησε άνετα με σκορ 83-53 και τώρα στρέφει το νου της στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την έκτη αγωνιστική της Euroleague.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βρισκόταν μόλις τέσσερις πόντους μπροστά καθώς παρά το καλό ξεκίνημα στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους 17-11 μείωσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό την διαφορά. Η ομάδα της Euroleague στο δεύτερο ημίχρονο να αποκτήσει εκ νέου μεγάλη διαφορά και να φτάσει στην νίκη με 30 πόντους διαφορά.

Η Φενέρμπαχτσε είχε σε πολύ καλή ημέρα τους Σερτάτς Σανλί και Μελίχ Μαχμούτογλου οι οποίοι έβαλαν 19 και 28 πόντους αντίστοιχα ενώ διψήφιο ήταν και ο Σεστίνα με 12. Με έξι πόντους ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Παπαγιάννης, με πέντε ο Καλάθης και με δύο ο Ντόρσεϊ. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους αναδείχθηκε ο Μπράιαντ Κρόουφορντ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-29, 55-41, 83-53