Παναθηναϊκός - Μπεσίκτας 62-71: Το πάλεψε, αλλά έχασε το αήττητο

Φάση από την αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Μπεσίκτας.

Ο Παναθηναϊκός (2-1) έχασε το αήττητο από την Μπεσίκτας (2-1) με σκορ 71-62 για το EuroCup Γυναικών. Πλέον στον όμιλο που βρίσκονται οι «πράσινες» τρεις ομάδες έχουν ρεκόρ 2-1.

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτου του ήττα στο EuroCup Γυναικών, με την Μπεσίκτας να φεύγει νικήτρια από το κλειστό του Χολαργού με 71-62.

Η τουρκική ομάδα... καθάρισε το ματς στην αρχή της 3ης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να κάνει μία μεγάλη προσπάθεια να ανατρέψει διαφορά 14 πόντων. Κατάφερε να φτάσει μέχρι το 4 (63-59), αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος.

Πρώτη σκόρερ για τις «πράσινες» ήταν η Τζασμίν Τζόουνς με 22 πόντους (και 14 ριμπάουντ) και ακολούθησε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (13) και η Πηνελόπη Παυλοπούλου (12).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς, προηγήθηκε με 5-0 και 14-4, προτού ολοκληρωθούν επτά λεπτά στην αναμέτρηση. Σταδιακά η Μπεσίκτας μείωσε τη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (16-14).

Στο 2ο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο και πήρε προβάδισμα, μετά το 28-28 στο 2:51 πριν το τέλος της περιόδου. Το σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, στο οποίο η Μπεσίκτας ξεκίνησε με επί μέρους 2-12 και ξέφυγε στο σκορ με 38-50.

Η Γιουέρου Λι έκανε τα πάντα και στις δύο μεριές του παρκέ για τη φιλοξενούμενη, με την Ελίφ Μπαϊράμ να προσφέρει στον τομέα των ριμπάουντ.

Στην τελευταία περίοδο το σκορ... κόλλησε στο 47-58 για σχεδόν τρία λεπτά, προτού η Μπεσίκτας, με τρίποντο της Νόγκιτς αποσπαστεί με διαφορά 14 πόντων (47-61).

Οι παίκτριες της Καπογιάννη δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους 6 (57-63) με 1:20 στο ρολόι. Η Τζόουνς με ένα λέι απ, από ασίστ της Παυλοπούλου, μείωσε ακόμα περισσότερο (59-63). Και το ματς έγινε ντέρμπι! Δύο βολές της Κρισάτσεβιτς διαμόρφωσαν το 59-65, με την Θεοδωρομανωλάκη να αστοχεί σε τρίποντο και την Μπεσίκτας να πηγαίνει ξανά στις βολές, αυτή τη φορά με την Έβανς (4/4 και 59-69).

Η Παυλοπούλου μείωσε με τρίποντο (62-69), αλλά ο χρόνος σώθηκε για την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71