Ισπανία - Ελλάδα 83-59: Άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο (vid)

Η Ελλάδα γνώρισε βαριά ήττα από την Ισπανία (83-59) για τη 2η αγωνιστική του EuroBasket U18.

Η Εθνική Εφήβων άντεξε για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Ισπανία, γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 83-59 και πλέον περιμένει την 3η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του EuroBasket U18 για να μάθει την τελική θέση της κατάταξής της.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Δανία και χρειάζεται τη νίκη για να πάρει τη δεύτερη θέση. Αυτό θα συμβεί αν η Ιταλία ηττηθεί από την Ισπανία. Σε περίπτωση που η Ελλάδα νικήσει και κάνει το ίδιο και η Ιταλία, τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία.

Αν η Ελλάδα ηττηθεί από την Δανία και η Ιταλία επικρατήσει της Ισπανίας, τότε η Ελλάδα θα βρεθεί στην 4η θέση του ομίλου της.

Η Ελλάδα έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ξεκίνημα της 2ης περιόδου (27-27, 7:23 πριν το ημίχρονο). Σε εκείνο το σημείο η Ισπανία έκανε επί μέρους 22-8 και ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων.

Η Εθνική όσο και αν επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά δεν τα κατάφερε, αφού δεν είχε αμυντικές απαντήσεις απέναντι στο γίγαντα των 221 εκατοστών Αντάι Μάρα (13π., 6/6 διπ., 1/1 βολή, 7 ριμπ.), στον Λούκας Λανγκαρίτα (14π., 4 ριμπ., 3 ασίστ), τον Κονραντ Μαρτίνεθ (13π., 6 ασίστ) και στον Ούγκο Γκονζάλεθ (14π.).

Αντίθετα, ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (4π., 1/4 σουτ), ενώ και ο Λευτέρης Λιοτόπουλος είχε 10 πόντους (3/6 διπ., 1/3 τριπ.), όσους και ο Νεοκλής Αβδάλας μαζί με 7 ασίστ..

Η Ισπανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43 έναντι 29), ενώ η Ελλάδα... πλήρωσε και το 1/11 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59