Ελλάδα U20 - Ισλανδία U20 83-75: Πεντάδα όνειρο και πρόκριση στα προημιτελικά (vid)

Ζούγρης και Μαντζούκας με την Εθνική

Η Ελλάδα είχε μία πεντάδα... όνειρο και με κορυφαίο το τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στην Ισλανδία πήρε τη νίκη-πρόκριση (83-75) στους 8 του Eurobasket U20. Τουρκία ή Μαυροβούνιο επόμενος αντίπαλος.

Στους 8 του Eurobasket U20 βρίσκεται η Ελλάδα! Στον αγώνα με την Ισλανδία το απόγευμα της Τετάρτης (12/07) και μπροστά στο κοινό στα «Δύο Αοράκια» οι παίκτες του Παπαδόπουλου βρήκαν τις λύσεις για μία νίκη που χάρισε «χρυσό» χαρτάκι στο ευρωπαϊκό ραντεβού (83-75).

Ο Βαγγέλης Ζούγρης (17π., 12ριμπ., 4ασ., 2κλ.), ο Σωτήρης Οικονομόπουλος (18π., 6ριμπ., 3ασ.), ο Θανάσης Μπαζίνας (12π., 7ριμπ., 5ασ., 2κλ.), αλλά και οι Νίκος Πλώτας (10π., 4ριμπ., 1ασ. και 6 κλ.) και Λευτέρης Μαντζούκας (16π., 9ριμπ., 4ασ., 1 κλ) πριν αποβληθούν με 5 φάουλ στο τέλος της αναμέτρησης συνέθεσαν την κορυφαία πεντάδα στο παρκέ για την Εθνική.

Πλέον κοιτάζουν τον επόμενο αντίπαλο που θα κριθεί από τον νικητή της αναμέτρησης της Τουρκίας με το Μαυροβούνιο.

Ο αγώνας

Οι Ισλανδοί πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι κάθε χώρο που τους έδωσε η άμυνα έφτασαν στο 3-10 με τον Πλώτα να μειώνει σε 5-10. Ένα γρήγορο 4-0 για την Ελλάδα με Ζούγρη και Πλώτα διόρθωσε σε 9-12, όμως το καλό τρίποντο των αντιπάλων (3/3) έκανε το 9-15 από τα χέρια του Κιάρτανσον στο 6'.

Η Εθνική προσπαθούσε από κοντά να διορθώσει την αστοχία έξω από το τόξο (1/8) μειώνοντας στους 2 (15-17) πριν το τρίποντο του Μαντζούκα και ένα φόλοου του Ζούγρη προκαλέσουν το πρώτο προβάδισμα (20-19) σε ένα δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο.

Η εικόνα των εναλλαγών στο σκορ κράτησε και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Εκεί, το στοιχείο που "πλήγωνε" το σύνολο του Παπαδόπουλου στο αρχικό μέρος, λειτούργησε για να γράψουν το 30-28 με δύο τρίποντα Μπαζίνας και Καλαϊτζάκης. Οι ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι το επόμενο διάστημα και με τον Μπαζίνα να μοιράζει και τον Ζούγρη να έχει σταθερή παρουσία στη ρακέτα ο πίνακας στο 18' έδειχνε το 39-37. Οι Ισλανδοί πέρασαν και πάλι μπροστά και το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε στο 41-45.

Μετά και το τέταρτο της ανάπαυλας, ο φορτωμένος με τρία φάουλ από νωρίς στο ματς, Λευτέρης Μαντζούκας έδινε σημαντικές βοήθειες στην Ελλάδα προκειμένου να διατηρηθεί κοντά στον αντίπαλό της.

Η πίεση στην μπάλα έφερνε αποτέλεσμα, ο Μπαζίνας έκλεψε και σκόραρε για το 53-52 στο 24', όσο η Εθνική ανέβαζε όλο και περισσότερο ρυθμό. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι και με την παρουσία του Πλώτα να έχει σημαντικό ρόλο, οι «γαλανόλευκοι» άνοιξαν την ψαλίδα με τους Ισλανδούς και για πρώτη φορά πήγαν στο +11 (63-52).

Με το 65-56 να την ακολουθεί από το τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 24-11, η Εθνική είχε ένα σημαντικό προβάδισμα που διευρύνθηκε αρχικά από Μαντζούκα και Ζούγρη και έφτασε ξανά στο +13 από το σουτ του Οικονομόπουλου (72-59). Η Ισλανδία... απάντησε και με τον Πάλσον έκανε το 78-72 3'16'' πριν το τέλος, ενώ ο Άτλασον από τη γραμμή διαμόρφωσε το 78-74 στο 1'59''. Ο Μπαζίνας έδωσε ανάσα στην Ελλάδα και ο χρόνος πλέον κυλούσε υπέρ των «γαλανόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75