Βουλγαρία - Ελλάδα 51-59: Πέρασε στα ημιτελικά β'κατηγορίας του Ευρωπαϊκού με εντυπωσιακή Ζιάκα

Η Ζιάκα

H Εθνική Νεανίδων κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Βουλγαρίας στα προημιτελικά της β'κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 με την εκπληκτική Ζιάκα σε πρώτο πλάνο.

Η Εθνική Ελλάδας κατόρθωσε να... λυγίσει την Βουλγαρία στον αγώνα των προημιτελικών της β'κατηγορίας για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 με 51-59 το απόγευμα της Παρασκευής (07/07), περνώντας στην επόμενη φάση!

Οι «γαλανόλευκες» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ένα 0-8 έχοντας κυρίως το σκορ από της Χατήρα και Ζιάκα φέρνοντας το ματς στα ίσια, ενώ μέχρι και το 30' κρατήθηκαν κοντά. Στην καθοριστική περίοδο, επέτρεψαν μόλις 9 πόντους στις αντίπαλές τους και έτσι πήραν το αποτέλεσμα στα χέρια τους.

Η Αγγελική Ζιάκα που σφράγισε το 51-59 στον φωτεινό πίνακα και ταυτόχρονα τη νίκη για την Εθνική, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ συν 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ. Από εκεί και πέρα, 9 πόντους είχε η Στολίγκα, 8 η Τσάμη και 11 ριμπάουντ η Παρασκευοπούλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-27, 42-41, 51-59