Next Generation Παναθηναϊκός - Μπάγερν 75-58: Νίκη με μπροστάρη Σαμοντούροβ

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η U18 του Παναθηναϊκού έβγαλε αντίδραση απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Μπάγερν στο Next Generation Tournament και εκκίνησε τη δεύτερη ημέρα με νίκη έχοντας μπροστάρη τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ.

Αυτή τη φορά το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού! Η U18 των «πρασίνων» παρατάχθηκαν στο παρκέ του Adidas Next Generation Tournament που διεξάγεται στο Μόναχο και επικράτησε της Μπάγερν με 75-58.

Οι παίκτες του Ρήγγα θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα και το κατάφεραν στον απόλυτο βαθμό αφού επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να σκοράρει μόλις 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τους ίδιους να τρέχουν επιμέρους σκορ 33-11 στη δεύτερη περίοδο. Το μόνο που χρειαζόταν για το υπόλοιπο του ματς ήταν να διατηρηθούν οι σωστές επιλογές και ακόμη και αν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, η διαφορά ήταν μη αναστρέψιμη το αποτέλεσμα δικαίωσε την πλευρά του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» που είχαν "μελανό" σημείο το 3/27 τρίποντα και τα 17 λάθη, είχαν βασικό πρόσωπο τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ. Ο νεαρός φόργουορντ/ σέντερ σημείωσε 19 πόντους (8/10 δίποντα με 0/5 τρίποντα) με 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη. Ο Νεοκλής Αβδάλας ακολούθησε με 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 12 είχε και ο Ζερβός. Στους 9 ο Βασιλαντωνάκης με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη, για τη Μπάγερν διψήφιοι ολοκλήρωσαν οι Βολφ και Μπρουνέτο που μέτρησαν από 10 πόντους.

Ο απολογισμός φέρνει το «τριφύλλι» στο 1-1 μετά από δύο αναμετρήσεις και το πρόγραμμα κλείνει κόντρα στη Ζάλγκιρις το απόγευμα του Σαββάτου (21/01).

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 49-20, 62-34, 75-58