Παναθηναϊκός - Ραμάτ Χασαρόν 59-65: Αστοχία και πρώτη ήττα για τις «πράσινες»

Δημήτρης Οικονόμου

Η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στο EuroCup Women από τη Ραμάτ Χασαρόν με 59-65 δεν επέτρεψε στην ομάδα της Καπογιάννη να εξασφαλίσει από σήμερα την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τη Ραμάτ Χασαρόν για την 5η αγωνιστική του EuroCup Women, όμως δεν κατάφερε να διευρύνει το σερί του και υπέστη την πρώτη του ήττα με 56-65 από τις Ισραηλινές.

Οι «πράσινες» επέλεξαν να αγωνιστούν χωρίς την Τσάσιτι Ριντ ελέω του περιορισμού των ξένων, όμως δε βρήκαν λύσεις επιθετικά, με τις Κάρτερ (17π, 4/6 3π.), Πότερ (18π, 7/15 2π.) και Παυλοπούλου (10π, 2/8 3π.) να αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου το σκοράρισμα. Μόνο οι Αλεξανδρή και Σωτηρίου βρήκαν σκορ με 9 και 5 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόλις 14/42 δίποντα.

Μετά το 24-28 του 16ου λεπτού η Ραμάτ έτρεξε ένα 0-6 για να φτάσει στο 24-32, όμως τα σουτ της Κάρτερ που βρήκε δύο σερί τρίποντα έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία. (32-32). Οι «πράσινες» ωστόσο είχαν πολύ μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και έπρεπε να καλύψουν ξανά διαφορά 8 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (40-48).

Ένα λέι-απ της Σωτηρίου έφερε τον Παναθηναϊκό στο -4 (47-51, 34'), όμως ήταν η τελευταία φορά που πλησίασε στο σκορ. Όμως η Καρς ήταν καθοριστική με 4 πόντους και μία ασίστ για το 54-61, 2 λεπτά πριν το τέλος. Τα άστοχα σουτ των Παυλοπούλου και Αλεξανδρή ήταν και η τελευταία απόπειρα της ομάδας της Καπογιάννη, που είδε τελικά τη διαφορά να κλείνει στο 59-65 για την πρώτη ήττα στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-34, 40-48, 59-65