Ισπανία-Ελλάδα 74-50: Κατάρρευση και αποκλεισμός για την Εθνική Κορασίδων

Γιώργος Κούβαρης

Η Εθνική Κορασίδων δεν τα κατάφερε στον προημιτελικό του Eurobasket καθώς γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 74-50 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ένα δεκάλεπτο... κατάρρευσης έφτανε και περίσσευε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χάσει την επαφή με το σκορ στον προημιτελικό με την Ισπανία και ταυτόχρονα την ευκαιρία να βρεθεί στην «ζώνη» των μεταλλίων.

Αν και η Εθνική μας προηγήθηκε με 30-31 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Ισπανία. Η «ρόχα» πραγματοποίησε επιμέρους 20-5 (!) και έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +14 (50-36) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (52-38).

Έκτοτε δεν υπήρξε επιστροφή για την ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη. Η Ισπανία το μόνο που έκανε ήταν να αυξάνει τον δείκτη του σκορ, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία έως και την τελευταία κόρνα της γραμματείας. Στο 33 προηγήθηκε με 23 πόντους διαφορά (63-40) έχοντας αυξήσει το επιμέρους σκορ στο 30-9!

Η πανύψηλη Τιάμ (16χρ., 1.92μ.) ήταν και εκείνη που έκανε την διαφορά στο παιχνίδι έχοντας 23 πόντους με 9/12 δίποντα, 3/3 βολές και 14 ριμπάουντ ενώ ο Καριον είχε άλλους 24 πόντους και 4 ασίστ. Για την Ελλάδα που προσπάθησε για ένα ημίχρονο, πρώτη σκόρερ ήταν η Χατίρα με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 8 πόντους πρόσθεσαν οι Παρασκευοπούλου και Στολίγκα.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα θα αρκεστεί να παίξει για τις θέσεις 5-8 αντιμετωπίζοντας τον ηττημένο της αναμέτρησης Κροατία-Βέλγιο.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 30-29, 52-38, 74-50