Ελλάδα - Ουγγαρία 45-57: Ηττήθηκε και τώρα... τρέχει για να αποφύγει τον υποβιβασμό η Εθνική Νεανίδων

Νέα ήττα για την Εθνική Νεανίδων με 45-57 από την Ουγγαρία και τώρα οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά θα παλέψουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στο EuroBasket U18 της Κρήτης.

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ουγγαρία σε παιχνίδι για τις θέσεις 9-16 η Εθνική Νεανίδων και μετά την ήττα με 45-57 θα χρειαστεί δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια κατάταξης του EuroBasket U18 της Κρήτης ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό, με αντίπαλο αρχικά των ηττημένου του ζευγαριού της Τουρκίας με τη Βοσνία.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά επί της ουσίας πλήρωσε την πολύ κακή τρίτη περίοδο, όπου και σκόραρε μόλις τέσσερις πόντους και έτσι το 27-30 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 31-44, αλλά και το κακό ποσοστό από την περίμετρο με μόλις 1/13 τρίποντα.

Με την Πηνελόπη Βασιλείου (18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ) να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσης και την Κούπερ να σκοράρει ένα λέι-απ, η Ελλάδα μείωσε σε 39-47 και δύο λεπτά πριν το φινάλε σε 43-51, όμως ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να κάνει, καθώς όπως αποδείχτηκε δεν υπήρχε επιστροφή.

Διψήφια πέραν από την Βασιλείου, ήταν και η Μπαξεβάνου με 10 πόντους, ενώ για την Ουγγαρία πρώτη σκόρερ επίσης με 10 ήταν η Εντίνα Στράους.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-30, 31-44, 45-57