Ισπανία - Ελλάδα 60-80: Εντυπωσιακή... ρεβάνς από την Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο φιλικό με την Ισπανία στην Γκουαδαλαχάρα κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 80-60.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην 3η περίοδο, όταν η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό 25-10 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την εύκολη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Λιοτόπουλος και Αβδάλας, οι οποίοι σημείωσαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Η ελληνική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να έχανε τις μικρές διαφορές που έπαιρνε, αλλά αντιδρούσε άμεσα και κρατούσε τα ηνία. Έφτασε στο 2-7 (1’30’’) και στη συνέχεια από το 7-7 (4’), έφτασε στο 7-13 (5’15’’) παλεύοντας σε κάθε φάση. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +8 (18-26, 12’30’’).

Η Ισπανία μείωσε και πάλι (26-27, 16’) με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται και την Ελλάδα να γράφει το 26-32 (17’10’’). Η διαφορά εξανεμίστηκε και πάλι με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό (36-35, 21’). Ο Βαγγέλης Ζιάγκος είδε τους παίκτες του με το μαχητικό τους πνεύμα και μεγάλη προσπάθεια σε κάθε φάση στην άμυνα να ανεβάζουν το δείκτη της διαφοράς να παίρνει διψήφια τιμή (36-47, 25’).

Η Εθνική Παίδων κυριαρχούσε σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ για να φτάσει στο +20 (36-56, 27’). Η Ισπανία έκανε τη δική της αντεπίθεση (42-56, 28’45”) με την Ελλάδα να οδηγεί και πάλι στο +20 (44-64, 32’40”), μόνο για να δει την απόσταση να μειώνεται και πάλι με δύο μακρινά σουτ (52-64, 34′). Η αντίδραση ήταν και πάλι εκεί για να διαμορφωθεί το 52-73 (36’40”) και τελικά το 60-80 με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-35, 42-60, 60-80

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 1, Λιοτόπουλος 18 (1), Σπαρτάλης 3, Ροζακέας 6 (2), Τσαχτσίρας 7 (1), Επαμεινώνδας, Αδαμόπουλος 3, Αβδάλας 17 (1), Κομνιανίδης 12 (2τρ. 9ρ, 7 α. 3κλ.), Πατρίκης 7, Χαβούτσας 2, Γκόλαντας 2.