Ελλάδα - Γερμανία 68-83: Βαριά ήττα και 12η θέση για την Εθνική Νέων στο EuroBasket U20

Πικρό αντίο με ήττα 68-83 από τη Γερμανία και 12η θέση για την Εθνική Νέων Ανδρών στο EuroBasket U20.

Πικρό ήταν το αντίο στο EuroBasket U20 για την Εθνική Νεών, αφού ηττήθηκε από τη Γερμανία με 83-68 και ολοκλήρωσε ως 12η τις υποχρεώσεις της. Η Ελλάδα για άλλη μία φορά παρουσιάστηκε άστοχη (6/22 3π) και χωρίς καθαρό μυαλό (17 λάθη), με τους Τανούλη, Τσάμη και Φίλλιο να είναι πρώτοι σκόρερ της έχοντας από 8 πόντους, ενώ κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Σούρμαν, με 23 πόντους και 7 ασίστ.

Το παιχνίδι

Οι Γερμανοί κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα με 15-8 και 29-20 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η αστοχία στο μακρινό σουτ (2/10 σε εκείνο το σημείο) έκανε ξανά την εμφάνισή της για τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, που μείωσαν σε 29-25, φτάνοντας για τελευταία φορά πριν το ημίχρονο τόσο κοντά. Ένα τρίποντο του Σούρμαν έκανε τη διαφορά διψήφια (38-28) και εν πολλοίς εκεί κρίθηκε η έκβαση του αγώνα, καθώς το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος.

Η ελληνική άμυνα δεν μπορούσε να προστατεύσει τη ρακέτα της και το σκορ έφτασε στο 52-37, προτού ο Μαντζούκας μειώσει με ένα μακρινό σουτ σε 52-42. Λόιχτεν και Σούρμαν συνέχισαν να κάνουν ζημιά, με τα λάθη των διεθνών να χαρίζουν απλόχερα πόντους στο transition.

To 64-44 του 30ου λεπτού ήταν φυσικά αδύνατο να ανατραπεί με την εικόνα του αγώνα. Η πίεση στα 4/4 στην τέταρτη περίοδο βοήθησε στη μείωση του σκορ, που όμως δεν έπεσε κάτω από τους 10, με τον Γιατρά να μοιράζει και περισσότερο τον χρόνο, αφού ουσιαστικά το παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί. Το τελικό 83-68 αφήνει την Ελλάδα 12η με δύο νίκες στη διοργάνωση σε επτά παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-29, 64-44, 83-68