Ισπανία – Ελλάδα 81-79: Ήττα για την Εθνική Νέων, αποβλήθηκε ο Γιατράς

H Eθνική Νέων ηττήθηκε με 81-79 από την Ισπανία, σε ένα ματς που αποβλήθηκε ο Μάκης Γιατράς.

Επεισοδιακό ήταν το ματς της Ελλάδας με την Ισπανία στη Λίνεα ντε λα Κονθεπθιόν, με τη φούρια ρόχα να παίρνει τελική τη νίκη με 81-79, σε μια αναμέτρηση που αποβλήθηκε ο Μάκης Γιατράς. Ο Έλληνας τεχνικός δεν πήγε στα αποδυτήρια με αποτέλεσμα να φύγουν οι διαιτητές και να υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή.

Οι δύο ομάδες, οι οποίες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 (Ποντγκόριτσα 16-24/7) θα αναμετρηθούν ξανά αύριο (4/7) στις 19.30.

Το ματς

ΟΙ Ισπανοί μπήκαν με ένα 8-2 (2’) στο παιχνίδι με την ελληνική ομάδα να φέρνει το παιχνίδια στα ίσια (18-18, 6’40’’) με τον Λευτέρη Μαντζούκα, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο ημίχρονο

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο (45-49 στο 21’20’’, 54-51 στο 25’, 54-56 στο 26’, 62-58 στο 28’15’’, 62-63 στο 29’), με την Ελλάδα να συνεχίζει από το 16′ χωρίς τον Μάκη Γιατρά στον πάγκο της, αφού χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές από τους Ισπανούς διαιτητές. Το ματς ήταν θρίλερ, με την Εθνικής μας να μειώνει σε 79-77 στα 24” με τον Μαντζούκα. Οι Ισπανοί από τη γραμμή έγραψαν το 81-77 με 14” στο ρολόι και ο Κολοβέρος πήγε ως το καλάθι για το 81-79 στα 7΄΄ και η ελληνική άμυνα δεν επέτρεψε στους οικοδεσπότες να κάνουν την επαναφορά, αλλά το 81-79 παρέμεινε και η Ισπανία πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-45, 63-63, 81-79

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 2, Κολοβέρος 13 (1), Μπαζίνας, Οικονομόπουλος, Νετζήπογλου 11 (1), Βησσαρίου 6 (2), Μαντζούκας 26 (5), Καλόγηρος 5 (1), Τσάμης 3, Κουρουπάκης 1, Τανούλης 12