Προμηθέας - Περιστέρι 43-64: Ευρεία νίκη για τους Περιστεριώτες

Ευαγγελος Στελλάκης

Το Περιστέρι επικράτησε με 64-43 του Προμηθέα σε αγώνα κατάταξης του Final 8 του U18 Rising Stars που διεξάγεται στην Πάτρα.

Το σύνολο του κόουτς Παπαμάρκου... φόρτσαρε με αφετηρία την δεύτερη περίοδο (21-7 επί μέρους σκορ) κι εν τέλει νίκησε με διαφορά 21 πόντων τον Προμηθέα που έδειχνε «άδειος» πνευματικά και σωματικά μετά τη χθεσινή του ήττα (50-56) από τον Ολυμπιακό.

Ο Γιάννης Φύτρος ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους κι 7 ριμπάουντ, με τον Ντιπτσή να προσθέτει ακόμη 12 πόντους και τους Μπιλαλή, Βλαχογιάννη από 9 έκαστος.

Οι Περιστεριώτες κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης να υπαρασπιστούν το προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο μέρος (39-23), επεκτείνωντας το μάλιστα στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών ήταν ο Νίκος Πλώτας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 10 πόντους σημείωσε ο Τούντε Βάλμπεργκ που είχε και 4 ριμπάουντ.

Οι παίκτες του κόουτς Μελιγδή προσπάθησαν όμως έμειναν χαμηλά στο σκοράρισμα καθώς σούταραν με 17% στο τρίποντο και 35% στο δίποντο, ενώ υπέπεσαν και σε 10 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 23-39, 35-51, 43-64.

Οι «κυανοκίτρινοι» θα αγωνιστούν αύριο (27/2) για τις θέσεις 5-6 απέναντι στο νικητή του αγώνα Δούκας-ΠΑΟΚ.