Ζαλγκίρις - Νεβέζις 102-77: Με 100άρα το 7/7 η ομάδα του Ζντοβτς

Η Ζαλγκίρις Κάουνας διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, επικρατώντας της Νεβέζις με σκορ 102-77 και κάνοντας το 7/7 στην LKL.

Η Νεβέζις ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά (27-25, 10') ωστόσο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε επιμέρους σκορ 22-6 στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-31, δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους.

Ο Τάιλερ Κάβανο ήταν πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις με 19 πόντους (3/4 βολ., 2/3 δίπ., 4/6 τρίπ.) και 6 ριμπάουντ. Από 'κει και πέρα, ο Μάρεκ Μπλάζεβιτς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Μάντας Καλνιέτις πρόσθεσε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα και 12 ασίστ.

Η Ζαλγκίρις έχει μπροστά της τις εκτός έδρας αναμετρήσεις με τη Μακάμπι (26/10) και την Εφές (29/6) στη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 49-31, 74-48, 102-77.

@Photo credits: Zalgiris Twitter